Pokud máte miminko, jednou na to určitě dojde – postaví se na své nožky a vy budete stát před obtížnou zkouškou – pořídit své ratolesti botky. A nemyslete si, není to žádná legrace. Pokud chcete pro své dítko to nejlepší, dá vám hodně práce sehnat dobré boty.

boty next

Před nějakým časem jsem se s odbornicemi na obouvání a certifikaci bot – Ing. Miroslavou Dostálovou a Phdr. Vlastou Mayerovou vypravila v rámci reportáže nakupovat boty pro naši dceru. A nebyla to žádná legrace. Prošly jsme spoustu obchodů. A většina z nich naprosto pohořela. Některé značkové boty na tom byly dokonce hůř než boty z tržnice. Pochopila jsem tehdy, že vybrat kvalitní botky pro malé dítě není nic jednoduchého.

Certifikát vede!

Pokud se nechcete trmácet po obchodech a zkoumat, jestli ty či ony boty jsou pro nožku vašeho dítěte ideální, pak stačí jen řídit se oficiální českou certifikační značkou (certifikátem zdravotní nezávadnosti) – Žirafou. Boty, které mají toto označní vám zajištují, že jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a malé nožce vaší ratolesti rozhodně neublíží (např. česká značka DPK či Fare). Podobné označení jako je naše česká Žirafa, používají i naši něměčtí sousedé. Ti mají prozměnu modrého slona – Elefante (seženete např. v prodejnách Deichmann).

boticky

Kvalita i bez certifikátu

Pro první koupi botiček uděláte určitě nejlépe, zajdete-li si do obchodu, kde se prodávají botky s certifikátem. Ovšem pokročilé maminky se mohou poohlédnout i po kvalitních botkách bez certifikátu. Přece jen označení „Žirafa“ výrobce něco stojí, takže některé zahraniční firmy své botky žádné takové označení nemají, přesto prodávají špičkové boty (a to nejen pro děti, ale i pro dospělé). Mezi takové značky patří např. Ecco či Santé.

boticky

Pár zásad zdravého obouvání:

* Dbejte na materiál, z kterého jsou boty vyrobeny. Měly by být především prodyšné. Nejvhodnější jsou textilní materiály (hodí se např. pro bačkorky, tenisky, apod.)
a kůže. Přípustné jsou i materiály typu Goretex, Sympatex. V neprodyšných botkách by se mohla dětem potit noha a hrozily by dermatologické obtíže.

* Dětská bota by měla mít širokou špičku. Špičatý tvar bude tlačit palec k ostatním prstům, což negativně ovlivní růst kostí prstů a noha se bude deformovat.

* Hmotnost boty by měla být samozřejmě co nejmenší.

* Stélka boty by měla být měkká a ze savého materiálu.

* Podešev musí být pružná. Pokud vezmete botu do obou rukou za špičku a za patu, měla by se dát snadno ohnout.

* Podpatek by měl být co nejnižší. Nejlepší je rovná podrážka.

* Opatek musí být tuhý a vysoký, aby noha byla v patní části pořádně zafixovaná

Ještě něco…

Dítěti botky vždy pořádně vyzkoušejte a nechte jej projít se v nich. Boty musí skvěle padnout. A také nikdy nekupujte boty dopředu, protože dětská noha neustále roste. Pak místo radosti, že jste ušetřili, budete muset kupovat botky nové a zaplatíte ještě víc.

boticky TU

A jak jste nakupovaly první botičky vy, milé maminky? Tipy a rady sem 🙂

Foto: Bene Communication, Babybotky.cz