Těhotenství přináší zvýšenou zátěž pohybového aparátu, ale nejvíce trpí nohy.  Objevují se otoky, pocity tíhy v nohou, bolest a ozývají se i křečové žíly. Než se tedy vydáte na cestu, měla byste myslet především na to, jak nohám co nejvíce ulevit.

1.  Obujte si pohodlnou, volnou, ale dostatečně stabilní obuv. Nejvhodnější jsou boty s měkkou vkládací vložkou, z prodyšného materiálu, na zavazování nebo na suchá zip, které se snadno přizpůsobí případnému zvětšení objemu nohy během cestování. Pokud vás čeká několik hodin v jízdy v autě, je dobré mít s sebou ještě jedny náhradní pohodlné pantofle.

2.  Kompresní punčochy také nejsou od věci. Jejich nošení se doporučuje především máte-li tendenci k otékání nohou, či potíže s varixy.

3.  Jelikož cesta dopravním prostředkem představuje dlouhodobé strnulé sezení se svěšenými končetinami a v omezeném prostoru, je třeba provádět alespoň jednoduchá cvičení, využívat přestávek k protažení nohou a masážím.

4.  Nohy při delším sezení podkládejte tak, abyste je měla alespoň deset centimetrů nad zemí.

5.  Na cestu se zásobujte dostatečným množstvím tekutin. Pokud pijete jen málo, voda se ve vás shromažďuje a z toho důvodu zadržujete i veškeré odpadní látky, které by byly při dostatečném pitném režimu z těla odplaveny.

Co pomůže

Kostival

Vodu z otékajících nohou odvedete kostivalovým mazáním. Omyjte, oškrábejte a nakrájejte na tenká kolečka kostivalový kořen. Dejte do sklenice, zalijte francovkou, sklenici uzavřete a tři týdny nechte stát, nejlépe na okně. Pak slijte tekutinu a poctivě si jí masírujte oteklé nohy. Macerát se hodí i na bolavé ruce, klouby či záda.

Odvar z čočky

Uvaříme čočku, vodu slijeme a necháme vychladnout na pokojovou teplotu. Vývar pijeme po skleničkách až 3x denně do odeznění otoku.

Babské rady

Doporučuje se pravidelné sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou, což má za následek lepší prokrvení končetin.

Bojovat proti oteklým nohám lze i použitím bylinek. Odvodňující účinky má například čaj z odvaru z třezalky, slivoně, kořene pampelišky či obyčejné petržele.