Zima je v plném proudu a letos to se sněhovou nadílkou není vůbec špatné. Ve městech se sice brodíme jen černými zbytky sněhu, o to lepší je ale situace na horách. Skvělé počasí láká lyžaře vyrazit do Alp, nebo alespoň na jednodenní lyžovačku do českých hor. Aby si však mohl každý vychutnat sněhové nadělení dosyta, měl by znát základní zásady bezpečnosti. Poradil nám s nimi Pavel Zigáček, specialista na zimní zájezdy z Neckermann Cestovní kanceláře.

aspen.pr

1.       Správný výběr střediska a hotelu

Jsme-li příznivci prudších kopců a rozlehlejších ski resortů, nabízí se nám možnost strávit dovolenou na horských svazích Švýcarska, Rakouska, Itálie či Slovenska. Švýcarsko či Itálie je vhodnější pokud se chystáte na více dní, v Rakousku jste zase za pár hodin, což nahrává prodlouženým víkendům, které jsou v posledních letech čím dál populárnější. Konkrétní lyžařské středisko bychom měli vybírat také podle svého lyžařského umění či podle toho, zda chceme sjezdovky třeba na jeden den vyměnit za běžky. Při výběru hotelu je dobré myslet na včasnou rezervaci. Nejenže bude možné si dopředu vybrat z rozsáhlé nabídky hotelů podle našich priorit, ale budeme si moci zvolit například i polohu a vybavení pokoje. S výběrem lokality a hotelu je určitě dobré se poradit v cestovní kanceláři.

2.       Příprava na akci

Ať už jsme fanoušky lyží nebo snowboardu, před vstupem na sjezdovku si musíme nechat naše vybavení seřídit a nabrousit. V každém větším městě se o to postarají v lyžařském servisu. I když se o tyto záležitosti nestihnete postarat před odjezdem, neztrácejte naději. Tzv. skiservisy jsou dnes dostupné za příznivou cenu v každém lyžařském středisku. Pokud si chcete užít lyžování bez nachlazení a v patřičném komfortu, nevyplatí se šetřit, ale investovat do kvalitního oblečení včetně funkčního prádla. Základní pravidlo zní: Raději více tenčích vrstev než jednu silnou, abyste mohli v případě zimy či tepla jednoduše jednu vrstvu ubrat či přidat. Extra sada ponožek v batohu se také často neztratí, stejně jako náhradní rukavice. Neposlední na seznamu věcí potřebných na svah je ochranná helma. I když je v mnoha zemích často podceňovaná, je dobré vědět, že v Itálii je od roku 2005 povinností nosit helmu pro děti do čtrnácti let a od roku 2010 platí povinné nošení helmy do 15 let také v celém Rakousku s výjimkou Tyrolska a Vorarlberska. „V Česku nic takového zákon nenakazuje, snaha zvýšit bezpečnost na svazích se však vysledovat dá. České zdravotní pojišťovny totiž dětem a studentům poskytují příspěvky na helmy, chrániče i brýle,“ doplňuje Pavel Zigáček. A právě brýle jsou dalším nepostradatelným doplňkem každého sjezdaře. V jakémkoli počasí slouží jako ochrana očí. Ve větru jich lze využít proti nepříjemným kouskům sněhu a za slunečného počasí jako slunečních brýlí.

aspen.pr

3.       Sjezdařská přikázání

Za prvé – tím, že se budeme chovat ohleduplně k ostatním, předejdeme zbytečným srážkám i možným konfliktům na svahu.

Druhá zásada zní: Jezdi rychlostí úměrnou svým schopnostem. Tak lze zabránit například nežádoucímu střetu se stromem nebo vylétnutí ze sjezdovky.

Třetí bod lyžařského desatera nás učí volit si správně směr jízdy. Tedy vyhnout se chaotickému předjíždění a matení ostatních sjezdařů.

Bod čtvrtý nás nabádá k obezřetnosti při křížení sjezdařské trasy. Na sjezdovce nejsme sami a tím, že někomu bezhlavě zkřížíme cestu, pouze způsobíme zbytečné problémy.

Za páté – pokud se rozhodneme zastavit a odpočinout si, určitě tomu tak nesmíme učinit uprostřed sjezdovky.

Za šesté bychom měli vždy předjíždět ohleduplně. Na sjezdovce neplatí pravidla jako na silnici, kde předjíždíme jen z jedné strany.

Pravidlo sedmé radí, abychom stoupali vždy jen po stranách sjezdovky, kde nebudeme překážet ostatním sjezdařům.

Osmý bod desatera se zaměřuje na horská označení. Stejně jako v silničním provozu i na lyžařské trati se setkáváme se specifickou signalizací. Tu bychom měli respektovat.

Za deváté – při nehodě se vždy musíme snažit pomoci a zavolat horskou službu.

4.       Základy bezpečnosti na svahu

Je nutné správně vybrat sjezdovou trasu. Pokud se necítíme plni sil, neměli bychom zkoušet pokořovat sami sebe ani černou sjezdovku. To platí i v tom případě, kdy se rozhodneme dát si pár skleniček alkoholu před vstupem na lanovku. V podnapilém stavu se totiž snižují zábrany a zvyšují se rizika srážky. „Ačkoliv zákon zakazující sjezdování pod vlivem alkoholu přijala již celá Itálie a část Rakouska, nejsou si toho lyžaři často vědomi. Osobně bych proto doporučil každému odložit pití alkoholu až na dobu po ukončení sjezdování. Klidnější budete vy i vaše okolí,“ radí Pavel Zigáček.

aspen.pr

5.       Vybavenosti není nikdy dosti

A jak doladit cestu za zážitkem roku? Na svah se doporučuje přibalit si tatranku a příruční lékárničku. Každá lékárnička by měla obsahovat alespoň náplasti, obinadlo, teploměr, nůžky a spínací špendlíky a hlavně nějaký druh desinfekce.

Foto: aspen.pr