V letních měsících je potřeba pečlivě hlídat dodržování pitného režimu nejen u sebe, ale i u svých dětí. Tekutiny jsou nezbytné pro správný vývoj a tělesnou pohodu, protože voda zajišťuje látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin. Lidské tělo je tvořeno ze 70 procent vodou, přičemž nejvíce vody mají v buňkách novorozenci a malé děti.

Zvýšeným pocením v horkém letním období mohou být děti dehydratovány, proto je třeba nedostatku tekutin předejít.

Pitný režim kojenců

Tekutiny jsou pro lidské tělo nenahraditelné a zastávají mnoho funkcí. Miminkům, která jsou plně kojena, nemusí maminky podávat další tekutiny. Je to dáno tím, že tzv. přední mléko, které dostávají zpočátku, je řidší a zastupuje tak potřebu dalších tekutin. Ty je nutné podat pouze v případech, když se miminko hodně potí nebo má průjem. Miminka potřebují asi 400 ml tekutiny denně, včetně mateřského a kojeneckého mléka. S postupem času dostává miminko mléko zadní, které je kaloricky bohatší a v teplejších dnech je vhodné jej doplnit malým množstvím kojenecké vody nebo dětského čaje. Fenyklový čaj lze podávat od prvního týdne.

Pitný režim u batolat a starších dětí

V době, kdy dítě začíná být přikrmováno, je třeba začít sledovat, jaké množství tekutin denně vypije. Vedle mléka je nejvhodnější kojenecká voda, ředěné ovocné a zeleninové šťávy, ale také čaje. Výborně chutná také směs čaje a šťávy. Dítě ve věku 1 – 4 roky by mělo denně vypít přibližně 1 litr tekutin. Po prvních narozeninách by již nemělo pít z láhve, protože stálé sání by mohlo vést ke vzniku zubního kazu. Proto je v tomto období dobré začít pít z hrnečku. Nejlépe je dávat nápoj mezi, k nebo po jídle, ale ne krátce před jídlem, protože by došlo k omezení chuti k jídlu.