Děti a dospívající potřebují přijímat ve své stravě dostatek železa – nejen k zajištění normálního obsahu hemoglobinu, ale i pro růst těla a rozvoj mozku.

Železo patří mezi tzv. mikrobiogenní prvky, což jsou ty, které tvoří obvykle méně než 0,005 % hmotnosti těla. Přesto je jejich přítomnost pro fungování organismu velmi důležitá. V lidském těle se nachází asi 3 – 4 gramy železa, z toho 60 – 70 % v molekulách hemoglobinu a v erytrocytech. Asi 10 % železa se uchovává v myoglobinu svalů a asi 5 % využívají některé centrální enzymy. Úkolem hemoglobinu a myoglobinu je vázat kyslík, který tělo využívá k různým metabolickým procesům. Enzymy regulují metabolismus v buňkách těla spalováním uhlohydrátů a lipidů na energii. Bez enzymů by lidské tělo nebylo schopné života.

Doporučená denní dávka pro dospělého je 20 mg (minimální denní příjem železa nezbytný pro červenou krvetvorbu je 10 – 15 mg), u dětí ve věku 1 – 10 let je to méně, asi 14 mg. Naše tělo získává železo výhradně stravou. Hlavním zdrojem železa je maso, především vnitřnosti jako játra, srdce a slezina. Dalšími zdroji jsou pak luštěniny, listová zelenina a některé ovoce jako například jahody.

Děti a nedostatek železa

U dospělých se deficit železa projevuje nejčastěji jako anémie. U dětí, které potřebují růst, může dojít k poruše růstu kostí a retardaci růstu svalů. Deficit železa se také může projevit ve schopnosti organismu regulovat tělesnou teplotu i v omezení metabolismu energie v nervech a tím také v oslabení jejich funkcí.

I při dostatečné konzumaci masa může železo chybět

Schopnost těla absorbovat železo je silně závislá na stravovacích zvyklostech. Nejlépe se železo ve střevech získává z masa a vnitřností (až 20 % obsaženého železa), absorpce železa ze zeleniny, brambor a rýže je nižší a činí přibližně 2 – 5 %. Avšak i v evropských zemích, kde je konzumace masa vyšší, například ve Skandinávii, výzkumy zjistily, že děti získávají pouze 70 – 80 % doporučovaného množství železa. Výzkumy ukazují až asi 5 – 10 % všech evropských dětí trpí jeho nedostatkem. Řešením může být úprava stravovacích zvyklostí nebo potravinové doplňky s obsahem železa, které pomohou tento deficit snížit či zcela odstranit. Tablety Multi-tabs pro děti 1 – 10 let obsahují v denní dávce 8 mg železa a kromě toho další minerály a stopové prvky a dvanáct nejdůležitějších vitaminů pro podporu správného fungování organismu.

TIP PRO MAMINKY A JEJICH RATOLESTI: Žvýkací tablety Multi-tabs® pro děti 1 – 10 let s výbornou malinovo-jahodovou chutí a obsahem dvanácti vitaminů a sedmi minerálů a stopových prvků pojistí dostatečný příjem všech důležitých živin a tím pádem i fyzickou a psychickou pohodu dětí. Přípravek neobsahuje cukr, konzervační látky, barviva, laktózu ani lepek.