Každou chvíli se na trhu objeví nějaký hit. Tenhle ale rozhodně stojí za to vyzkoušet. Semínka chia jsou totiž nejenom zdravá, ale také je oceníte v kuchyni. Dají se přidávat do sladkých koláčů, chleba nebo třeba na maso. A vždy si pochutnáte!

Semínka chia („čia“) jsou drobnými semínky šalvěje hispánské (salvia hispanica), jejichž původní domovinou je Latinská a Střední Amerika. Dříve patřila do skupiny čtyř nejdůležitějších potravin Aztéků (spolu s fazolemi, amarantem a kukuřicí). Aztéčtí válečníci je konzumovali během svých válečných výprav, stejně tak indiáni z jihovýchodu měli vždy sebou zásoby semínek při svých náročných cestách drsnou krajinou kaňonů.

Čím jsou výjimečná?

Vážou na sebe neskutečně vodu. Konzumace chia přispívá k vnitřní hydrataci těla a tím mnohdy i k lepšímu zvládnutí fyzického výkonu. Stejným principem semínka chia vytváří gel v lidském žaludku při styku s žaludečními šťávami. Tento jemný gel v žaludku působí jako fyzická bariéra, která zpomaluje proces trávicích enzymů. Tím dochází ke zpomalení trávení zkonzumovaných polysacharidů na glukózu, což ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Tato funkce je velmi přínosná i pro hubnoucí.

Dvoubarevný poklad

Sehnat je můžeete ve dvojím provedení – bílé a hnědé. Oba druhy semínek pochází z byliny šalvěje pěstované převážně v jihoamerických zemích. Tato šalvěj kvete bíle nebo modro-fialově. Bílá semínka pochází z bíle kvetoucí šalvěje, hnědá semínka z šalvěje kvetoucí modro-fialově. Bílá semínka se často označují názvem „salba“. Název „chia“ se používá většinou pro hnědá semínka a nebo také pro směs bílých a hnědých semínek. Výživové hodnoty semínek chia neovlivňuje jejich barva, ale např. podnebí či půda.

Chia nad zlato

–    semínka chie snižují krevní tlak. Tedy pokud jej máte už tak nízký, se semínky opravdu opatrně
–    pokud máte srdeční problémy nebo užíváte léky na krevní tlak, pak se semínkům rovněž raději vyhněte
–    slyšeli jste už něco o vitaminu B17? Tedy protirakovinému vitamínu? Doteď se mluvilo pouze o tom, že jej obsahují jen semena některých peckovic. Od teď už ale budete vědět, že tento vitamin je i v chia semíncích.

Semínka připomínají mák a konzumovat se mohou různými způsoby.

TIP:

Doplněk stravy je jako jediný v ČR zařazena do kategorie NOVEL FOOD, tedy někde mezi doplněk stravy a lék. Výrobek Mike Benexia představuje nejobsažnější semínka chia na světě a na rozdíl od doplňků stravy má objektivně prokázaný příznivý vliv na lidské zdraví:

A co umí? 

–          Jako absolutně vyvážený a přirozený zdroj omega kyselin (především omega 3, která u nás chybí) má příznivý vliv na srdce, cévy, imunitu a vývoj mozku

–          Je vhodný pro těhotné ženy (pro zdravý vývoj mozku dítěte), dále pro děti předškolního i školního věku, pro střední generaci i starší ročníky, příznivě ovlivňuje kognitivní funkce

–          Má vysoký obsah železa, vlákniny, bílkovin, vitaminů a minerálů

–          Je vhodný pro dietní opatření v období redukce hmotnosti, dále také pro sportovce a vlastně naprosto všechny

–          Dodává energii a vitalitu na dlouhé hodiny