Patříte mezi rodiny, které pravidelně s dětmi o prázdninách podnikají nejrůznější výlety do přírody? Pokud ano, mějte se na pozoru před komáry a klíšťaty.

Klíšťata a komáři přenášejí nebezpečnou lymskou boreliózou, kterou se nejčastěji nakazí právě děti ve věku 5 až 9 let. Druhou nejohroženější skupinou jsou lidé nad 45 let. Z výzkumu Státního zdravotního ústavu dále vyplynulo, že nemoc obvykle postihne více žen než mužů této věkové kategorie. Další nemocí, již přenášejí hlavně klíšťata je klíšťová encefalitida. Touto nemocí bývají nejčastěji nakaženy děti do 14-ti let, které tráví většinu svého volného času venku, a snáze tak přijdou do kontaktu s klíšťaty. Mezi dospělými jsou nejrizikovější skupinou lidé ve věku 50 až 54 let.   Obě nemoci jsou přitom velmi nebezpečné a i po vyléčení často zanechávají dlouhodobé zdravotní následky, jako je například zhoršení paměti, poruchy soustředěnosti nebo oslabení fyzické kondice.

V roce 2011 počet nakažených mezi 10 – 14 letými dětmi mírně poklesl, ale u ostatních věkových skupin dětského a adolescentního věku vzrostl, a to někde až dvojnásobně. Mezi dospělými došlo k nárůstu nemocných hlavně ve věkové skupině od 50 do 74 let.

Vyvarujte se těmto nemocem používáním účinné prevence – např. používání repelentů při pobytu ve volné přírodě, ale i na vaší zahradě. Mějte proto doma vždy připravený repelent, který budete moci aplikovat pokaždé, když vyrazíte ven, a také si ho nezapomeňte zabalit s sebou na dovolenou. Ideální ochranou proti klíšťatům a komárům mohou být například účinné repelenty Autan.

TIP: Domácí repelent

Smíchejte 100ml mandlového či slunečnicového oleje. Do něj přidejte 4 kapky 100% esenciálního oleje levandule a 2 kapky oleje tea tree. Mažte dle potřeby!

Pravdy & mýty o hmyzu

1.    Mýtus: Vitamín B1 pomáhá v odpuzování komárů
Pravda: Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by vitamín B1 byl účinnou prevencí proti komářímu štípnutí.
2.    Mýtus: Ubrousky napuštěné aviváží vás ochrání před štípnutí komárem.
Pravda: Žádné vědecké testy neprokázaly účinnost této metody.
3.    Mýtus: Konzumace banánů přitahuje komáry.
Pravda: Studie neprokázaly žádnou souvislost mezi banány a komáry. Komáry primárně přitahuje oxid uhličitý, který produkuje lidské tělo. Mezi dalšími lákadly jsou parfémy a vůně vlasových a kosmetických přípravků.
4.    Mýtus: Díky konzumaci česneku lze zamezit styku s komáry.
Pravda: Stejně jako u banánů ani zde neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že česnek je pro komáry odpuzující.
5.    Mýtus: Komáři přenášejí nebezpečný virus HIV.
Pravda: Neexistuje žádný případ prověřený lékařskou zprávou o tom, že by virus HIV, který způsobuje AIDS, byl přenesen komářím kousnutím.
6.    Mýtus: Místo napadené po klíštěti potřebuje ošetřit olejem nebo alkoholem.
Pravda: Doporučuje se klíště uchopit co nejblíže kůži a vytáhnout klíště pohybem nahoru. Nedoporučuje se klíště ničím mazat.
7.    Mýtus: Klíšťata se vyskytují i na stromech a je zde nebezpečí, že spadnou na člověka.
Pravda: Klíšťata se vyskytují zejména v trávě a v keřích, které dosahují maximální výšky 1,5 metru. K zakousnutí klíštěte je nutné přijít do styku se stéblem trávy, keřovou větvičkou apod.
8.    Mýtus: Tmavé oblečení klíšťata odrazuje a člověk je tak proti nim chráněn.
Pravda: Klíšťata nemají oči, pouze cítí pach a teplo lidského těla. Nejúčinnější ochranou proti klíšťatům je repelent a vhodně zvolené oblečení. Doporučuje se preferovat trička s rukávem a především dlouhé kalhoty.
9.    Mýtus: Mouchy jsou neškodné.
Pravda: Obyčejné mouchy skutečně neublíží, ale existuje mnoho druhů much, které mohou člověka kousnout. Mezi takové patří například moucha tse-tse, bodalka stájová nebo ovád.
10.    Mýtus: Udržování čistoty slouží jako prevence proti mouchám.
Pravda: Pravdou je, že udržováním pořádku v domácím prostředí lze předejít rojení much. Platí to zejména v místech, kde se skladují potraviny nebo kde se vyskytují odpadkové koše. Dobré je také používat v kuchyni mucholapky nebo lepicí proužky proti hmyzu.