Nastává sychravé období. Pro příjemný pobyt s dětmi venku byste se měli pečlivě připravit. Poradíme vám, jak vybrat dětské sportovní oblečení.

Oblékáme se ve vrstvách
Důležité je myslet na to, aby byly děti v suchu a teple. Ideální je si obléknout hned několik vrstev oblečení, které můžeme podle potřeby odkládat a zase oblékat.

Spodní vrstvu by mělo tvořit funkční prádlo, které zajistí dobrý odvod potu od těla. V poslední době je velmi oblíbeným materiálem přírodní merino vlna i umělé funkční materiály. Na podzim se vyplatí pořídit zejména trika s dlouhým rukávem.

Střední vrstva by měla být především izolační. Teplo udrží u těla a vlhkost naopak propustí ven. Vhodné jsou nejrůznější mikiny z fleecu a podobných umělých materiálů. Naopak nevhodná je např. bavlna, která snadno nasákne pot a jinou vlhkost a pak velice dlouho schne. Na nohy se hodí spodní dlouhé kalhoty z umělých funkčních materiálů. Na ně je vhodné obléknout kalhoty odolné proti oděru a zesílené v problémových partiích, jako jsou např. kolena.
Svrchní vrstva by měla dítě ochránit před deštěm, větrem a jinými nepřízněmi počasí. Musí to být tedy vrstva nepromokavá. Abychom ale zajistili funkčnost všech vrstev pod touto, měla by být také alespoň částečně prodyšná. Takovou vlastnost mají např. bundy se zabudovanou membránou.

Jak vybrat správné boty

To, že vaše dítě nosí špatné boty, mnohdy nemusíte hned postřehnout. Dětská noha má totiž sníženou citlivost vůči bolesti, a tak klidně i v malých botách vydrží chodit notně dlouho. O to horší jsou však pak dopady na jeho zdravotní stav. Dětská noha vyroste o patnáct až osmnáct centimetrů za rok a kosti malého dítěte jsou chrupavčité, tedy měkké, a špatná obuv tím pádem vede ke vzniku deformací.

Špičaté boty nejsou pro děti

Velikostně špatně vybraná obuv není jen ta, která je dítěti malá na délku, ale také na šířku. Vhodné nejsou ovšem ani příliš široké či dokonce špičaté boty. Například finská značka Reima, která je průkopníkem outdoorového oblékání a obouvání dětí, má na stélce uvnitř boty vždy vyznačeno, kam by měla noha dítěte při koupi sahat. Pokud je vidět „smajlík“, velikost je správně. Pokud je vidět mračící se obličej, je bota moc malá a je třeba koupit větší velikost.

Minimálně centimetr na délku k dobru

Dětská bota by měla mít na délku před prsty v botě volný prostor 10 až 15 milimetrů.  Dítě nechte boty rozhodně vyzkoušet, nedejte však až tolik na jeho tvrzení, že mu „sedí“. Stoprocentně není ani tolik oblíbená metoda tlaku na botu v oblasti palce – děti často reflexivně skrčí prsty a palec nenahmatáte ve správné pozici. Lepší je použít speciální vysouvací metr, jímž změříte chodidlo i vnitřek konkrétní boty. Kvalitní obchody s dětskou obuví ho mají volně k dispozici.
Poslední variantou pak je vyndat z boty stélku, položit na ní dítěti nohu a opticky se přesvědčit, zda před prsty je ještě zmíněných 10–15 mm místa. Velikost boty vždy dítěti měříme vestoje! Dítě nechte ještě projít a sledujte, zda mu boty nekloužou z pat, tehdy jsou příliš velké.

Šněrovat či suchý zip?

Je pravda, že šněrovací obuv nohu lépe drží, je-li dítě příliš malé na to, aby si boty dokázalo zavázat, je vhodné využít pevných přezek či suchého zipu. Zejména menším dětem ale raději vybírejte boty kotníčkové, nožička musí být co nejvíce, ale pohodlně, obepnuta.

Přírodní useň zabrání plísním

V Česku odborníci dlouho zastávali názor, že nejlepší materiál pro svršek dětské boty je přírodní useň. Nyní se však jejich pohled trochu mění. Vývojáři z Finska často kombinují přírodní a umělé materiály. Ty přírodní mnohdy nemají nejvhodnější vlastnosti pro určité místo na botě, jiné jsou více prodyšné, někdy je zase někde třeba zvýšit oděruodolnost. Proto  materiály kombinují, aby byl výsledek co nejideálnější pro vývin dětské nohy i praktičnosti využití botiček.

Žirafa a evropské certifikace jsou zárukou

Rozhodně se vyhněte nákupu neznačkové dětské obuvi neznámého původu na tržištích! Zárukou kvality a zdravotní nezávadnosti je u českých výrobců značka „Zdravotně nezávadná obuv – bota pro vaše dítě“, již symbolizuje visačka s obrázkem žirafy na botě. Podobná přísná kritéria musí splňovat před uvedením na trh v EU také obuv vyráběná v zahraničí.