Média nás poslední týdny krmí tématem černého kašle téměř nonstop. Údajně za tím stojí počet nově nakažených touto nemocí. Odborníci na nás apelují, abychom nechali nejen své děti, ale hlavně sebe přeočkovávat. A tvrdě se pouštějí do rodičů, kteří se rozhodli své potomky neočkovat.

Jenže někde se nejspíš stala chyba. Protože černý kašel může velmi snadno dostat i proočkované dítě. Zde mají proočkovací odborníci pak ještě jeden argument – plně očkované dítě projde nemocí snáz a bez komplikací. Naproti tomu neočkované děti mají horší průběh nemoci. Příběhy rodičů, jejichž děti se černým kašlem nakazily, se však s těmito „statistikami“ značně rozcházejí. A tak přišli tito odborníci s novým vyjádřením – vakcína je zastaralá a tudíž už není tolik účinná. Díky silné farmalobby se těžko dozvíme, kde je pravda. A tak je očkování/ neočkovaní na rozhodnutí každého z nás.

Léčení

Pojďme se však podívat na to, co se stane, pokud se už černým kašlem nakazíme. Inkubační doba nemoci je cca týden až 14 dní. Nemoc začíná většinou necharakteristickým kašlem. Právě toto stadium je možné ovlivnit antibiotickou léčbou. Pokud toto stadium přehlédneme a nebudeme kašel léčit, pak se dostaví stadium druhé, vyznačující se záchvatovitým kašlem – ten je pro danou nemoc typický. Někdy jsou záchvaty takové, že jedinec – ať už dítě nebo dospělý – nemůže popadnout dech a doslova zmodrá. Je nutné spát téměř v sedě. Záchvatů může být až desítka během dne i noci. Toto stadium trvá 4 – 8 týdnů. Po uplynutí této doby pak kašel odchází.

Přírodní léčba

Homeopatie

PertussinJde o homeopatickou potenci, která zabírá jak preventivně, tak i na už rozběhlý problém. Funguje na všechny typy kašle. Většinou bývá doporučován jako doplněk tradiční léčby, nicméně existují lékaři či homeopaté, kteří při diagnóze černý kašel ordinují pouze tento přípravek. Sami však Pertussin neužívejte, vždy se poraďte s odborníkem.

Fytoterapie

Lichořeřišniceje to nejsilnější přírodní antibiotikum.  Jde o bylinu, která má přezdívku zabiják bakterií. Hravě si poradí s angínou, záněty močových cest, salmonelou nebo záněty dýchacích cest. Umí bojovat proti všem ze 46 kmenů bakterií Staphylococcus pyogenes aureus, které mají mj. na svědomí i výše uvedené zdravotní problémy. U černého kašle dokáže nejen tlumit dávení, ale také likviduje samotné původce nemoci.