Přemýšlíte už nad jarními či letními výlety s dětmi? S vlastním batůžkem, do kterého si mohou dát malou hračku, nebo i svačinu a pití, se budou těšit ještě více. Jen pečlivě vybírejte takový dětský batoh, který bude nejen hezký, ale taky se dětem bude dobře nosit a nepřivodí jim neblahé zdravotní následky.

amaze

1. Važte raději třikrát…

„Dítě může bez negativních dopadů na zdraví nést maximálně 15 % své tělesné hmotnosti. Proto je důležité, aby těžký nebyl už samotný dětský batoh,“ říká Kateřina Princová ze specializovaného serveru Skibi.cz, který se zaměřuje na správné oblékání a obouvání dětí. „Před výletem raději také vždy zkontrolujte, co si dítě do batůžku vložilo, a případnou nadbytečnou zátěž zredukujte.“

2. Velikost rozhoduje

Při výběru dětského batohu je nejdůležitější vybrat jeho správnou velikost. „Ta vychází z tělesných dispozic dítěte a batoh by neměl výškově ani stranově přesahovat jeho záda,“ radí Kateřina Princová. U každého batohu najdete údaj o jeho vnitřním objemu v litrech, některé batohy lze rozepnutím zipů ještě zvětšit, v tom případě se uvádějí čísla dvě.

3. Pozor na páteř!

Velmi důležité je také to, aby měl dětský batoh zádovou část tvarovanou s ohledem na anatomické zakřivení páteře. „Dětská kostra se ještě vyvíjí a špatně tvarovaná zádová část batohu by mohla při dlouhodobém používání narušit správný vývoj páteře,“ varuje Kateřina Princová. Většina batohů od předních outdoorových a sportovních značek tento požadavek dnes už naštěstí naplňuje, pozor je však si třeba dát při nákupu levných batohů, například v supermarketech. Tržnicím s levným zbožím s Asie se v tomto případě rozhodně vyhněte.

4. Nastavitelné popruhy

Aby mělo dítě na zádech batoh ve správné pozici, musí mít bezpodmínečně nastavitelné ramenní popruhy. Jen s nimi totiž můžete batoh přizpůsobit tomu, jak dítě roste (a že to může být rychle velmi aktuální otázka). Kvalitní batohy mají dnes rovněž bederní a hrudní popruhy, které jsou obzvlášť důležité u malých dětí ještě předškolního věku. Batoh pak dětem nebude sjíždět ze zad, bude bezpečně zafixovaný.

5. Jako malí velbloudi

Batohy s pitnými vaky jsou velkým trendem, a to nejen u batohů pro dospělé. Jde o batůžky, které v sobě mají zabudovaný rezervoár na nápoj, který se pije pomocí hadičky vyvedené na popruhy batohu. Dítě je tak zásobeno dostatečným množstvím tekutin (většinou 1,5l) i na delší výpravu, pití hadičkou je baví a oceníte je i na cyklovýletech, kdy dítě může pít bezpečně i za jízdy. V nabídce batohů s pitnými vaky vede firma Camelbak, která s tímto řešením přišla jako první.

6. Vychytávkám se meze nekladou

Výrobci se dnes předhánějí zejména ve vychytávkách, které zpříjemní a usnadní používání batohu. Zaměřte se proto na řešení úložného prostoru: na dostatek menších kapes na roztřídění drobností, poutko na klíče apod. Další důležitou věcí, na kterou byste se při výběru batůžku měli zaměřit, jsou reflexní prvky zvyšující viditelnost dítěte a tím také jeho bezpečnost při pohybu po silnicích. V případě deště oceníte integrovanou pláštěnku na batoh, která zamezí namočení jeho obsahu. Některé batohy jsou dnes vybaveny plastovými svačinovými boxy, které chrání jídlo před rozmačkáním či vysypáním. Zajímavý přístup k dětským batohům zvolil renomovaný německý výrobce Vaude, který nabízí i outdoorové a cyklistické batohy pro dospělé. Ke každému batůžku dětem přikládá nějaké překvapení. U některého batohu najdou děti plyšového medvídka, jinde třeba lupu na šňůrce pro malé objevitele…

Zdroj a foto: www.skibi.cz