Imunitní systém funguje jako ochranná bariéra našeho organismu. Pokud funguje správně, jsme zdraví a nemusíme čelit mnoha nemocem či zánětům. Jestliže ale není imunitní systém dostatečně silný, často se můžeme trápit s nachlazením, únavou, vyrážkami a dalšími zdravotními problémy. Imunitní systém je nutné udržovat v optimální kondici. V tomto článku si představíme hlavní funkce imunitního systému, způsob jeho fungování a poradíme vám, jak imunitu posilovat.

Jak imunitní systém funguje

Imunitní sytém je součinnost hned několika orgánů našeho těla. Jeho hlavním účelem je, ochránit organismus před nebezpečnými organismy, který by mohly vyvolat poškození a tak i řadu nemocí. Imunitní systém tedy brání pronikání nežádoucích látek. Je to náš obranný štít. Imunní systém zajišťují hlavně sliznice a kůže, které fungují jako vnější ochrana. Dále také žaludek. Do těla se totiž mohou nezdravé látky (viry, baterie i jiné) dostat skrze stravu. Pokud je žaludek zdravý, ničí tyto vetřelce žaludečními šťávami. Nepostradatelná je činnost bílých krvinek, které jsou schopny pohlcovat „nepřítele“ v podobě cizích částic. Do imunního systému patří také plíce, slezina, lymfatické uzliny a další.

Když je imunita nízká, hrozí vážné komplikace

Pokud je imunita oslabena, dojde k výskytu nemocí. Tělo sice o škodlivých látkách ví, ovšem díky oslabení není schopno bojovat. Mezi projevy nestabilního imunitního systému patří často se vyskytující nemoci jako je chřipka či nachlazení, výskyt vyrážek, přecitlivělost na některé druhy jídla, mohou se objevit i velmi intenzivní alergické reakce. Téměř vždy se dostavuje celková únava a někdy i nechutenství.

Co oslabení způsobuje?

Na stav systému má vliv mnoho faktorů. Nejčastěji je ale oslabená imunita následkem nezdravého životního stylu. Na vině může být nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu, častá konzumace nezdravých jídel, nedostatečný příjem vitamínů a minerálních látek. Na snížené schopnosti imunitního systému se může podepsat také stres, nedostatek spánku, nedoléčené nemoci či užívání antibiotik.

Jak zajistit stabilitu imunitního systému?

Základem je dostatečný přísun vitamínů, minerálů a jiných látek, které podporují správnou činnost sliznic a dalších orgánů. Nutné je tedy sledovat složení potravin, které konzumujete. Jídelníček by měl být bohatý hlavně na ovoce, zeleninu a také luštěniny. Pokud se o složení potravin nechcete starat, nebo nemáte čas, máte ještě jednu volbu. Můžete užívat speciální doplňky stravy, které zajistí optimální dávku potřebných látek každý den.