Velikonoce jsou magický svátek. Už jejich termín je pro nás záhadný: slaví se vždy první neděli po prvním úplňku, který nastane po jarní rovnodennosti. Podívejme se na to, jak vypadala velikonoční tabule dříve a dnes a co by na velikonočním stole určitě nemělo chybět.

Text: Ladislav Špaček

morguefile

„Naši předkové se na Velikonoce mimořádně těšili. Končilo čtyřicetidenní období půstu a velikonoční svátky slibovaly bohatý stůl plný dobrého jídla a pití,“ říká Ladislav Špaček o vztahu našich předků k těmto jarním svátkům. Velikonoce začínaly Škaredou středou, kdy se nikdo nesměl mračit. Jídlo se ten den hospodyni nemělo moc podařit, aby nezpychla. Proto cokoliv, co podávala na stůl, muselo vypadat nevábně. Na Zelený čtvrtek se zase jedlo vše zelené a ve Velký pátek následoval půst. Bohatší si mohli dovolit rybu, ale ostatní si museli počkat na Bílou sobotu, kdy přišla na řadu nádivka. A konečně v neděli na Hod Boží nastaly opravdové svátky jídla a pití. Oběd byl ve znamení masa, a kdo si ho nemohl dovolit, si alespoň upekl beránka ze sladkého těsta.

Voda hraje prim

Již v té době byla důležitou složkou velikonočního stolu voda. Té musel být nadbytek, vždyť v pondělí sloužila spolu s pomlázkou jako hlavní nástroj škádlení děvčat. Křišťálově čistá voda z lesního pramene nesměla chybět na žádném stole. A proč naši předci sahali po vodě minerální? Jednak pomáhala po zimě doplnit potřebné minerály a stopové prvky, a tím doplnit nezbytnou energii. Dříve byla totiž dostupnost ovoce a zeleniny v zimě relativně malá a tak pro doplnění blahodárných látek do těla sloužily právě minerálky. Druhým důvodem byla neutralizace chuťových pohárků. Díky minerálce byly všechny příjemné chutě ještě více zvýrazněny a zároveň i odděleny, zejména při přechodech mezi jednotlivými jídly.

Co na stůl?

Velikonoce jsou svátky spojené s jarem, sluncem a zelenou, probouzející se přírodou. Velikonoční stůl proto často bývá vyzdoben do jarních barev, doplněn květy rostlin a různými bylinkami. Chybět by neměly ani barevné kraslice, motivy kuřátek a zajíců, a prostírání, většinou přírodního designu. I v dnešní době se při dekoraci velikonoční tabule často navrací k přírodním motivům a materiálům. Jinak i zde platí pravidlo, že méně je někdy více, proto není dobré to ani s velikonoční dekorací příliš přehánět. Na velikonočním stole se dnes nejčastěji objevuje víno a pivo. Pokud ale chcete být trendy, dejte před alkoholem přednost osvěžujícím nealko koktejlům, které nyní ve světě „frčí“. Dají se připravit a ozdobit tak, aby přesně zapadaly do stylu vaší velikonoční tabule, a to jak barvou, tak příchutí a ingrediencemi.

Náš tip: Sváteční neděle se tak může ozvláštnit například speciálním velikonočním koktejlem Spring Breeze, v němž se snoubí příjemná chuť vanilky, medu a osvěžujícího citrónu. Na vítání jara je ideálním společníkem. A pokud přeci jenom dáváte přednost alkoholu, okořeňte si koktejl malou dávkou ginu, což je typická velikonoční přísada. Vyrábí se totiž z jalovce (začali s tím Holanďané a nápoj nazývali „genever“). Ano, toho jalovce, který v některých drsnějších krajích používají mládenci místo pomlázky.

Velikonoce Ladislava Špačka

„Moje Velikonoce jsou mnohem střídmější, než mívali naši předkové, přesto od některých tradic neopouštím a nechám se rád inspirovat. Jsem příznivcem spíš středomořské kuchyně, a tak dávám přednost rybě, těstovinám, olivovému oleji, dobrému vínu a k němu také kvalitní vodě. Ta dokáže zhodnotit chuť ušlechtilého vína a zároveň je ideálním pitím k jakémukoliv alkoholu. Je paradoxní, že vínu obvykle věnujeme velkou péči a jsme ochotni do něj investovat slušný obnos, ale na vodu často zapomínáme. Přitom víno se může snoubit jen s kvalitní pramenitou nebo minerální vodou. Ta je čistá, prokazatelného složení a standardní chuti, a prostá konzervantů, jako je chlor. Proto chuť vína, ani připraveného jídla nijak nezkreslí. Přiznám se, že v poslední době jsem také propadl kouzlu nealko či alko koktejlů, u kterých si mohu chutě sám korigovat. Jeden z mých oblíbených drinků je i zmiňovaný Spring Breeze. Jeho příprava je jednoduchá, nenáročná na ingredience, přesto výborně chutná a zároveň osvěží.  Mám rád ty naše veselé Velikonoce se stolem plným dobrého jídla a kvalitního pití!“

Vyzkoušejte:

Spring Breeze

Přísady:

– Lžička medu / 2cl medová voda (med rozpuštěný ve vodě, snadněji se promíchá)

– 1 cl šťávy z citrónu

– 2 lžičky vanilkového cukru (cca 10 g)

– 15 cl minerální vody Mattoni

– 6 – 8 lístků kadeřavé petrželky

– Led

Příprava: Do sklenice vložíme led a přidáme ostatní ingredience, které promícháme. Na závěr ozdobíme lístkem bylinky, který položíme na hladinu. Na hranu skleničky můžeme umístit malé plyšové kuřátko připnuté ke stéblu petrželky.

Doporučený alkohol: 2 cl ginu nebo 2 cl medového likéru

Odborník Mámy na mateřské: Ladislav Špaček, přední český odborník na etiketu a stolování

Foto: morguefile.com, medea