Už mnoho let vyhledávají Dolomity sportovně založení turisté, které zde lákají udržované sjezdovky a běžecké stopy. Ale co dělat, když jste na lyžích nikdy nestáli a představa nohou uvázaných na prkně vás děsí? I přesto si můžete svoji zimní dovolenou užít. Vyzkoušejte nabídku aktivit farem Roter Hahn!

1. Zimní radovánky s velkými stopami

Louky, na kterých se v létě pasou stáda krav, nabízejí v zimě nekonečné plochy pro výlety na sněžnicích. Tento způsob přemisťování se v ne vždy zcela schůdném terénu má v Jižním Tyrolsku dlouho tradici. Sedláci sněžnice odedávna používají, aby se mohli volně pohybovat mezi farmami a dojít si do údolí pro zásoby. Pro návštěvníky velehor jsou pak vítanou alternativou ke skialpinistickým lyžím, protože umožňují poznávat i nejodlehlejší kouty zasněžené krajiny. A pokud vás nelákají romantické procházky pod siluetami Dolomit, můžete na sněžnicích vyrazit za dobrodružstvím. Za asistence sedláka se při východu slunce stanete stopaři a podle otisků pacek, tlapek a kopyt se dostanete na dosah srnám, liškám nebo kamzíkům v jejich nejpřirozenějším prostředí.

2. Sáňkování není jen zábava pro děti

V Jižním Tyrolsku je sáňkování národním sportem – vždyť je zde doma eso světového sáňkařského sportu Armin Zöggeler. Alespoň malý kopeček najdete vedle každého statku a děti se tu mohou dosyta vyřádit při soukromých závodech nebo stavění skokanských můstků, zatímco se rodiče vyhřívají na zimním slunci s hrnkem domácího bylinkového čaje. Pro ty náročnější jsou potom připraveny perfektně zabezpečené a skvěle upravené sáňkařské dráhy v lyžařských areálech. Na statku nebo horské chatě si půjčíte sáně, nahoru se dostanete pohodlně lanovkou a pak už si jen užíváte příval adrenalinu při několikaminutovém sjezdu s větrem o závod. Netradiční aktivitou pak může být i noční sáňkování. Při svitu měsíce, po domácím svařeném víně a pod oblohou posetou tisíci hvězdami je jízda zimním lesem dolů nezapomenutelným zážitkem.

3. Kopyta ve sněhu

Pokud si myslíte, že projíždět na koni se dá pouze v letních měsících, jste na velkém omylu. Výlet na koňském hřbetě netknutou zimní krajinou, přes zasněžené vesnice a idylické lesní mýtiny patří k jedinečným zážitkům. Ani pokud nepatříte ke zkušeným žokejům, nemusíte si tuto kratochvíli odepřít. Hafling – nejtypičtější plemeno Jižního Tyrolska – je velmi učenlivý, nenáročný a přátelský kůň, který se, kromě jiného, používá pro výuku dětí i začátečníků. Dokáže si tedy poradit i s úplně nezkušeným jezdcem. A pokud se vám tato aktivita zalíbí, zamluvte si u sedláka pár výukových lekcí. Naučíte se mnoho nového a užitečného o jízdě na koni a navíc se dozvíte řadu zajímavostí o chovu těchto ušlechtilých zvířat.

4. Ledové ostří

Co takhle zkusit bruslení? Nemusíte být druhý Tomáš Verner, abyste se mohli postavit na led. U řady statků se ve chvíli, kdy teploty klesnou pod nulu, objevují malá kluziště pro zábavu dětí i dospělých (například farma Frötscherhof v Brixenu má pro tuto aktivitu dokonce celý rybník), na zamrzlých jezerech se pak můžete zúčastnit utkání v hokeji nebo si zatančit na bruslích za zvuků živé hudby. A nemusíte umět ani piruetu. Bruslení si užijí všichni bez ohledu na věk nebo dovednosti. Vyzkoušet svoje umění můžete například na největším přehradním jezeře Resia v údolí Vinschgau. Profesionálně upravená plocha je otevřená denně až do 22 hodin, užít si tedy můžete i noční radovánky.A pozor, na tomto místě mají i jednu specialitu. Vyzkoušet si tu můžete rychlobruslení rovnou na třech speciálních drahách.

+ Valentýnský tip navíc

* Pokud budete trávit svátek svatého Valentýna na farmách v Jižním Tyrolsku, využijte nabídky některého z farmářů a objednejte si romantickou projížďku na saních tažených koňmi. Při jízdě noční krajinou, kdy saně hladce kloužou po sněhu, dvojspřeží ladně potřásá blonďatými hřívami a ztichlou krajinou se nese jen cinkot rolniček, zjihne i ta necyničtější duše.

* Pokud si chcete svoji zimní dovolenou opravdu užít se vším, co k ní patří, vyberte si pokoj či apartmán na jedné z 1600 farem sdružení Roter Hahn. Nejlépe se v nabídce zorientujete na webových stránkách (www.roterhahn.it), kde vám důmyslný vyhledávač, po zadání vašich preferencí, najde ten pravý statek přímo na míru.

Foto: crestcom