Vánoční hvězda neboli pryšec nádherný je původem z Mexika.

Rostlina charakteristická svými výraznými barevnými, hvězdicovitě uspořádanými listy – tvoří hvězdu, podle které dostala i jméno. Mnozí si myslí, že jde o květenství, ale jsou to jen listeny, z jejichž středu pak vyrůstají květy. Vánoční hvězdu lze zakoupit v mnoha barevných variacích – od bílé přes krémovou, ale i modrou či sytě červenou. Mnohdy se barvě listenů dopomáhá dobarvováním nebo přestříkáním lakem s barevnými třpytkami.

Většina lidí vnímá tuto rostlinu jako jednoletku. V zimě ji koupí kvetoucí a po odkvětu vyhodí. V teplejších oblastech bez mrazů však rostou v zahradách jako stromky vysoké přes 2 metry.

Jak o ni pečovat

Vánoční hvězda nemá ráda sucho ani příliš vody, stačí zálivka jednou za týden. Pokud ji přelijete natolik, že začnou uhnívat kořeny a opadávat listy, není rostlině většinou již pomoci. Jestliže naopak schne nedostatkem vláhy, máte ještě šanci ji zachránit – po zalití se vzpamatuje a obroste.

Je velmi citlivá na prochladnutí, takže až si ji ponesete domů z květinářství, rozhodně ji velmi dobře zabalte, i kdyby šlo jen o pár metrů. V bytě ji umístěte na teplé a suché místo, stranou přímého slunce a rozhodně tam, kde netáhne. Průvan nesnáší. Po odkvětu ji přeneste do chladnější a tmavé místnosti, seřízněte asi na deset centimetrů a nechejte ji tam do jara. Lze ji také řízkovat a vypěstovat si další rostliny. Pokud vydrží, můžete ji dát na teplé měsíce roku ven.

V literatuře se uvádí, že jestliže má vykvést, musí se od poloviny podzimu udržovat každý den 14 hodin v naprosté tmě. Má se zhruba 2 měsíce brzy navečer přikrývat černým plastikovým sáčkem, který se sejme následujícího rána. V té době se také má zvýšit zálivka a přísun živin. Když se začnou listeny vybarvovat, už se nepřikrývá.
Jako u každého pryšce vytéká z ran na stoncích a řapících listů mléčný latex, který je jedovatý.
Napadají ji svilušky a červci. Zvýšená zálivka a vlhkost vzduchu pomáhá preventivně proti napadení sviluškami.
Jestliže listy opadávají aniž by zvadly, má rostlina málo světla, nebo je v příliš chladném prostředí. Pokud listy nejprve zvadnou a potom opadávají, je přelitá. Před další zálivkou se musí zemina nechat vyschnout.