Každý potřebuje dotyky – děti i dospělí. Pokud jich však má dítě málo, může strádat. Takže s nimi nešetřete – mazlete je, šimrejte je, hlaďte je, objímejte je – dáte jim to nejlepší, co můžete.

Kontakt děti potřebují neustále – a dotyky patří k jednomu ze základních léčebných postupů například u předčasně narozených dětí. Odborníci zjistili, že děti v inkubátoru, které mají častější tělesný kontakt s maminkou, se lépe vyvíjejí a lépe se zbavují svých zdravotních problémů. Mazlením děti rozhodně nerozmazlíte – dotyky jsou jednou z prvních forem komunikace a pro emoční a sociální vývoj dítěte mají skutečně nezastupitelný význam.

Příjemné a důležité

První kontakty s miminkem přijdou již krátce po početí v děloze, už devět týdnů starý plod reaguje na velmi jemné podráždění a v pátém měsíci je schopný rozpoznat opakující se podněty a zvyknout si na ně. Vyvíjí se nejdříve hmat. Miminko vnímá dotyky dlaní, které ho hladí z vnější strany břicha.  Prvotní komunikace s okolím čerstvého miminka je právě za pomocí hmatu. Od narození dítěte do zhruba pěti měsíců věku, ho nejvíce zajímá obličej rodičů, ručičkama zkoumá Vaši tvář, cítí dotyky Vašich rukou, Vaši vůni a teplo Vašeho těla. Pro novorozence jsou dotyky základní informací o tom, kdo je jeho maminka. Dítě v tomto období touží po matčině náručí, v jejím objetí se uklidní, dotyky a hlazení ho pozitivně stimulují. Dotyky matky a teplo jejího těla nikdy žádná hračka nenahradí!

Nedostatek pozornosti, kterou věnujete dítěti, může brzdit nejen jeho psychický vývoj a vývoj centrální nervového systému, ale také jeho fyzický růst. Zejména prvních pět let života je pro děti důležitých. Absence dotyků narušuje vývoj dítěte. Výsledkem je frustrovaný jedinec se sklony k neurózám a depresím, lidé, kteří mají problémy vybudovat si vztah s partnerem a podobně. Láskyplné dotyky naplňují hned několik základních lidských potřeb – potřebu bezpečí a jistoty, přijetí druhými a ujišťují o dostatku lásky. Ne nadarmo se říká: Aspoň jeden polibek a jedno pohlazení denně. Dodržujete to?

Podle psychologů by zejména zaměstnané maminky měly po probuzení věnovat dostatek času na mazlení s dítětem – stačí si zahrát nějakou kontaktní hru, hlavně aby dítě cítilo, že je máma blízko. Jenže spousta rodičů na mazlení nemá čas nebo to nepovažuje za důležité.

Dotýkání především

Když rodič vidí, že se dotyky dítěti líbí, posiluje tím své rodičovské sebevědomí, že se o dítě umí dobře postarat, že je u něj spokojené. Zároveň tím naplňuje svou potřebu dotyků a mazlení. Malé miminko se nedá chováním a dotyky rozmazlit. Proto se miminka dotýkejte, kdykoli je to vám i jemu příjemné. Dotyky by měly být klidné, láskyplné a něžné. Existuje však určité procento dětí, které jsou „nechovací, nemazlivé“, kterým dotyky moc příjemné nejsou. Není to chyba rodiče, tyhle děti se takové narodí – dotyky je neuklidňují, nevyhledávají je, někdy před nimi i uhýbají.

Žádné návody neexistují, dejte na přirozenost

Někteří lidé se dotykům brání, protože je sami příliš nepoznali –  jejich rodiče byli vůči dotykům chladní nebo je blízký fyzický kontakt může znervóznit. Často se rodič emočně odhalí postupně pouze před svým dítětem, když si pak na blízký fyzický kontakt přivykne, dokáže se pak takto „odhalit“ i před svým partnerem. Věřte, že to prospívá vztahům rodičovským i partnerským. Se starším dítětem si zkuste zavést objímací a dotykový rituál – při vítání, loučení, při povídání mějte něco, co nahradí veškerá slova – vyjádření své lásky dotykem.