V souvislosti s péčí o citlivou dětskou pokožkou koluje řada mýtů a mylných názorů. Například nemálo maminek je přesvědčeno, že vůbec nejlepší je umývat dítě pouze čistou vodou. Anebo naopak, ve snaze mít své děťátko krásně navoněné, používají často různé pěny do koupele či parfémovaná mýdla.

Jak se nejlépe postarat o zdravou či atopickou kůži vašeho dítěte?

Projevy atopického ekzému

Kůže dětí a dospělých se do určité míry odlišuje. Kojenci, batolata a mladší děti ji mají tenčí, její vrstvy jsou méně soudržné a bez dostatečně vyvinutého kyselého ochranného tukového pláště na povrchu. Proto je jejich kůže méně odolná k zevním nepříznivým vlivům a snadno ztrácí vodu. Vzhledem k tomu, že kůže malých dětí obsahuje méně kolagenních a elastických vláken, je i méně pevná a pružná. Imunologická obranyschopnost kůže se u dětí teprve vyvíjí. Vůbec nejčastějším kožním onemocněním u dětí je atopický ekzém, který se projevuje nejčastěji ve druhém až čtvrtém měsíci po narození. Nejprve se obvykle objeví na tváři, na bradě a postupně se šíří na krk, celou hlavu, trup a končetiny. Kůže je zarudlá, suchá a zhrublá a děti většinou často svědí. Atopie je vrozená a zpravidla dědičná. Pokud se tedy jeden z rodičů potýká s ekzémem či jinou formou tohoto předstupně alergie, je zhruba 50% pravděpodobnost, že se to bude týkat i jeho potomka. Vyskytuje-li se u obou rodičů, šance je 80 %.

Kůže novorozence

Kůže novorozence a kojence je asi 5krát tenčí, než pokožka dospělého člověka. Ještě nemá vyvinuté ochranné vrstvy. To znamená, že látky, které naneseme na dětskou kůži, se vstřebávají téměř beze zbytku a přecházejí do krevního oběhu dítěte. Právě z tohoto důvodu je třeba velké opatrnosti, aby se v kosmetických přípravcích neobjevovaly stopy toxických látek.

Základem péče o dětskou pokožku je především správně prováděná hygiena. Doporučujeme zaměřit se na šetrné mycí prostředky, které nebudou dětskou kůži dráždit. Novorozence a kojence je třeba pravidelně mazat hydratačními a zvláčňujícími krémy. Koupele není třeba dělat denně, stačí jednou za dva až tři dny. V péči o dětskou pokožku hraje klíčovou roli oblast plenek, kde hrozí opruzeniny.

Měsíček lékařský, dar z přírody

Měsíček lékařský je léčivá bylina, která se používala od pradávna v lidovém léčitelství. Má příznivé terapeutické účinky, které jsou výsledkem součinnosti mnoha látek. Měsíček lékařský obsahuje silici, flavonidy, kyselinu salicylovou, vitamín C a mnoho dalších příznivých látek.

Měsíček lze využívat vnitřně i zevně. Má protizánětlivé účinky, působí antibioticky a sedativně. Měsíček se stále více využívá v kosmetice, je součástí řady kosmetických přípravků, a to proto, že zjemňuje, hydratuje a posiluje pokožku. Jde o vynikající prostředek k ošetření suché a citlivé pokožky. Poskytuje dostatečnou ochranu pro citlivou dětskou pokožku, chrání ji před bakteriemi, je vhodný na opruzeniny.

Mandlový olej

Dalším blahodárným přípravkem je mandlový olej, který se lisuje za studena. Patří mezi nejúčinnější rostlinné oleje. V péči o pokožku má své nezastupitelné místo. Je vhodný při péči o suchou pokožku, mírní podrážděnou kůži, je vhodný jej použít na opruzenou pokožku novorozenců. Mandlový olej má pestré využití nejen v kuchyni, ale také v kosmetickém průmyslu.

Po koupání

Jakmile dítě vykoupete, natřete ho kvalitním kojeneckým rostlinným olejem. Stačí jen maličké množství jemně vmasírovat do pokožky. Je zbytečné, aby dítě bylo celé mastné. Naopak použijte jen kapičku. Dbejte na teplotu v místnosti, ve které dítě koupete. V prvních měsících by teplota měla být kolem 27 stupňů. Do koupelny můžete pořídit přímotop.