Máty jsou po celém světě zastoupeny mnoha druhy, ať už rostou planě nebo se pouze pěstují pro své účinné látky.  Máta peprná se pěstuje již od 17. století pro své léčivé účinky i jako dochucovadlo.  Ze všech druhů mát obsahuje máta peprná nejvyšší procento mentolu.

Účinky

Hlavní účinnou látkou jsou silice, a to až 2%, s padesátiprocentním podílem mentholu, dále obsahuje třísloviny, flavoniody a hořčiny. Mentol je silně antiseptický, slabě anestetický a vyvolává pocit chladu. Máta má blahodárné účinky na trávicí trakt.

Popis

Máta peprná vznikla zkřížením máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté (Mentha spicata). Je to vytrvalá bylina s lysou nebo lehce chlupatou čtyřhrannou lodyhou dosahující 40 až 80cm. Lodyhy vyrůstají s nadzemních výběžků, které snadno zakořeňují, a tím se rostlina rozšiřuje. V horní části se lodyhy větví. Listy jsou tmavě zelené vstřícné, úzce vejčitého až podlouhlého tvaru na konci zašpičatělé, řapíkaté, s pilovitě zubatým okrajem. Květy jsou drobné, růžovo-fialové uspořádané v květenství lichoklas na konci lodyh. Kvete od července do září. Sbírá se list před rozkvětem rostliny (nebo celá nekvetoucí nať, kdy se po usušení listy sdrhnou) v červnu až červenci.

Užívání

Máta se v lidovém léčitelství užívá vnitřně ponejvíce v čajových směsích např. s heřmánkem a semeny fenyklu, anýzu nebo kmínu proti nadýmání, střevní kolice, průjmu, žaludečních křečích, s rozmarýnem ke zvýšení tělesné kondice, s meduňkou a anýzem při nervové krizi a při bolestech hlavy, se šalvějí a heřmánkem při zápachu z úst, při bolestech zubů, zánětu dásní. Samostatně se máta peprná užívá vnitřně krátkodobě nebo s pauzami u všech druhů žaludečních obtíží, kdy zastavuje zvracení, uvolňuje křeče žaludku, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost. Pro obsah mentolu se hodí i k zevnímu užití ve formě kloktadla při bolestech zubů a dásní, nepříjemném odéru z úst, ke koupelím na oteklé a unavené nohy, při revmatismu, při psychické labilitě, k obkladům na bolavé svaly, svědivé vyrážky a záněty kůže, a k inhalacím při rýmě a nachlazení. Máta se využívá i v homeopatii a v aromaterapii jako éterický olej vhodný pro své protibakteriální, protivirové a protiinfekční účinky, dále snižuje práh bolestivosti, posiluje zažívání a nervy, snižuje laktaci a odpuzuje hmyz. K masážím, potírání spánků, jako repelent nebo při rýmě pod nos se používá pouze ředěný se základním olejem v poměru 1:1.

Kontraindikace

Mátu peprnou nesmí užívat těhotné, kojící a děti do 3 let vůbec. V tomto případě lze nahradit mátou kadeřavou jen pro občasné akutní použití, u dětí raději jinou bylinu. Máta ruší účinek některých bylin, léků a všech homeopatik. Máta ochlazuje. Mátový éterický olej v aromaterapii se smí užívat až po ukončeném 16. Týdnu těhotenství a děti až od 6 let. U mužů při dlouhodobém užívání může způsobit poruchy sexuálních funkcí. Samostatné dlouhodobé popíjení máty peprné není vhodné, kůru je vždy nutné po 10 dnech na týden přerušit.

Tip

Mátový čaj: 1-2 lžičky sušených listů přelijeme 250ml vroucí vody a necháme 10 až 15min louhovat, poté scedíme a pijeme neslazený 2x denně při akutních potížích.


Zdroj: Staňková-Kröhnová M.: Bylinky pro děti a maminky, Grada Publishing a.s. 2009. ISBN 978-80-247-2312-9
Andrejev A., Barinov V.: Lékárna na dosah ruky, Lidové nakladatelství 1987.

www.mojebylinky.cz/bylinky/mata-peprna