Těhotenství a porod jsou zvláštní a často jedinečná období v životě každé ženy. Někdy bývají doprovázena různými stavy těla i mysli. Protože aromaterapie účinkuje komplexně, může být zajímavou a příjemnou alternativou k běžné terapii.

Aromaterapie v počátcích těhotenství

Éterické oleje indikujeme, zejména pokud má těhotná nějaké potíže. Je možné je použít v nízké koncentraci a také využívat pro inhalaci (např. přičichnutí k lahvičce v případě náhlé nevolnosti).

Obzvláště v těhotenství ctíme pravidlo, že méně je často více. V takovém období je dobré si uvědomit „co držíme v ruce“. Z kolika rostlinek se asi ta lahvička oleje musela vyrobit? Zároveň bychom neměli zapomínat na kvalitu olejů. Zjistěte si, co kupujete. U olejů, kde si nejste jisti původem, obsahem nebo kvalitou, ptejte se výrobců nebo prodejců.

Obecně známé ředění éterických olejů v těhotenství je 1,5 % na výrobu masážní směsi. Přepočet je snadný: do 50 ml rostlinného oleje dáme 25 kapek éterického oleje.

Začátek těhotenství

Těhotenství bývá ženami přijímáno různým způsobem. Některé pocítí paniku, přestože si miminko přály, jiné mají obrovskou radost, určitě jsou i ženy, pro které je těhotenství překvapením. Nejedné ženě vytane v mysli spousta otázek: Jak to zvládnu? Jaké to bude? Co na to partner, rodina, děti? Jak to zvládnu se dvěma (či více) dětmi?

Často je počátek těhotenství provázen nevolností, napětím v prsou či zvláštními chutěmi. V případě častých nevolností doporučuji vybrat si éterický olej, který bude příjemný, a ten nosit u sebe a používat jej podle potřeby. Většina těhotných používá mátu kadeřavou či bergamotovou (jsou jemnější a vhodnější pro počátek těhotenství než rozšířená máta peprná). Mně osobně vyhovoval bergamot. Můžeme sáhnout i po citronu, grepu či eukalyptu radiata. Stimulace akupresurního bodu PC 6 (dráha osrdečníku), který se nachází v prodloužení osy prostředníku na vnitřní straně paže, necelé tři šířky prstu nad zápěstní rýhou mezi dvěma šlachami, pomáhá při nevolnosti. V prodeji jsou dokonce náramky, které stimulují tento bod.

Při napětí a bolesti v prsou se osvědčil teplý obklad s levandulí a neroli. Můžeme si vyrobit tepenný „parfém“, který lze použít při slabosti, mdlobách či nevolnosti:

10 ml roll-on (2 %), jojobový olej, 1 kapka myrty, 1 kapka máty bergamotové, 2 kapky citronu, 2 kapky grepu

Smícháme nejprve éterické oleje, potom přidáme jojobový olej. Nezapomeneme si na roll-on napsat složení a datum výroby. Můžeme jej nosit při sobě a použít na tepenné body na krku, na zápěstí, v podkolenních jamkách či na spánky. Při pocitu na omdlení si dejte hlavu co nejníže – například si sedněte a co nejvíce se předkloňte, nebo si lehněte a dejte nohy výše než hlavu.

Druhý trimestr

V době, kdy zvolna proplouváme do druhého trimestru, pomalu ustávají těhotenské nevolnosti. Už jsme si zvykly, že jsme těhotné, začínáme se těšit na rostoucí bříško. Některé ženy prodělávají bouřlivější tělesné změny, například růst prsů, někdy i růst bříška. Mohou se objevit těhotenské strie – někdy není jejich vzniku možné zabránit, záleží na individuálním stavu pokožky. Nicméně je určitě dobré se pokusit jim předejít.

Olej proti striím (1,2 %):

10 ml oleje z brutnáku, 10 ml oleje z pšeničných klíčků, 10 ml mandlového oleje

Smícháme 3 kapky geránia, 5 kapek levandule, 3 kapky neroli, přidáme do směsi rostlinných olejů. Masírujeme bříško či poprsí podle potřeby. Do péče o rostoucí bříško můžeme zapojit též partnera.

V důsledku hormonálních změn dochází někdy ke zpomalení funkce zažívacího ústrojí. Těhotné trpívají zácpou či nadýmáním. Při těchto potížích se osvědčila směs:

30 ml základního nosného oleje (může být mandlový, z lískových oříšků, sezamový, sójový), 15 kapky pačuli, 4 kapky pomeranče sladkého

Směsí pak natíráme břicho od pravého třísla směrem vzhůru pod žebra, pak vodorovně a levou stranou směrem dolů. Můžeme i jemně masírovat podbřišek a dolní část zad. Do stravy zařazujeme více vlákniny, popřípadě přidáme psyllium. Některým ženám se osvědčilo sníst ráno na lačný žaludek jablko.

V těhotenství se mohou objevit křečové žíly, které o sobě dávají vědět bolestí či vystouplými modrými „uzlíky“. Je to v důsledku zvýšené hladiny progesteronu, který způsobuje ochabnutí svalstva cévních stěn.

Do 30 ml základního nosného oleje – v tomto případě by se mohl hodit olej šípkový, přidáme:

5 kapek cypřiše, 7 kapek citronu, 3 kapky slaměnky (helichrysum)

Tuto směs používáme na jemnou a hladivou masáž nohou ve směru od kotníků ke tříslům. Bolestivá a nateklá místa nemasírujeme. Při pocitu těžkých nohou můžeme udělat koupel s cypřišovým, slaměnkovým a heřmánkovým (lépe heřmánek římský) hydrolátem. Od každého hydrolátu dáme 1 polévkovou lžíci do zhruba 10 l vody. Zejména v těhotenství si dáváme pozor na obuv. Vybíráme ji širokou a pohodlnou. Vyvarujeme se také dlouhého stání. Pokud už musíme někde stát, můžeme „cvičit“ tím, že si občas stoupneme na špičky. Povzbuzujeme tím krevní oběh a posilujeme žíly. Pokud to jde, odpočíváme s nohama nahoře.

Trápí-li vás křeče v nohách, doporučuji zařadit do stravy neloupané mandle. Můžeme si vyrobit masážní olej s éterickými oleji:

5 kapek heřmánku římského, 10 kapek levandule do 30 ml základního nosného oleje.

Nohy opět natíráme opatrně a pozvolna od kotníků směrem vzhůru. Podle potřeby lze použít v rozprašovači hydroláty cistu ladanového, heřmánku římského či levandule. Výběr nechám již na vašem nosu.

Většinu těhotných provází bolest beder. Je to i díky rostoucímu bříšku a změně držení těla. Masážní směs by měla být uvolňující, měla by těhotné být příjemná a vonět jí. Masírujeme vleže na boku. S mými klientkami často vybereme nějaký citrus, moc příjemná je uvolňující masážní směs:

7 kapek pomeranče sladkého, 2 kapky růže damašské, 3 kapky lípy

přidáme do 30 ml masážního oleje, který může být například makový nebo v případě sušší pokožky lískový či mandlový. Sladká a uvolňující vůně růže a lípy spolu s osvěžujícím pomerančem působí velmi dobře na psychiku těhotné ženy, což vede k celkové relaxaci a snazšímu uvolnění svalstva na zádech. Při masáži doporučuji také věnovat jemnou pozornost oblasti pánve a kyčlí.

V těhotenství také není neobvyklý vzestup krevního tlaku. Může to být jedna ze známek možné preeklampsie a je vhodné tento stav vyšetřit. Někdy ovšem není důvod k panice, často se stačí jen zamyslet, zda nejsme ve stresu, zda na nás něco či někdo netlačí. Co na nás má tak velký vliv?

Z éterických olejů doporučuji olej z ylang-ylang. Přidat můžete i levanduli, růžovou palmu, citron a vetiver. Tyto éterické oleje použijeme na inhalaci. Nejpohodlnější způsob aplikace je inhalační tyčinka, můžeme ji nosit všude s sebou a éterické oleje tak aplikovat vždy a podle potřeby. Skládá se ze tří částí – inhalátor, vnitřní bavlněná tyčinka a uzávěr. Éterické oleje nakapeme do misky, celkem 15 kapek, vložíme do nich bavlněnou tyčinku z inhalátoru a necháme dobře nasáknout. Pomocí pinzety tyčinku otáčíme a necháme nasáknout. Pak ji pinzetou uchopíme, vložíme do inhalátoru a dobře uzavřeme. Nosíme u sebe a v případě potřeby inhalujeme, počet použití není omezen. Pokud nemáme inhalační tyčinku, můžeme použít levnější řešení. Vezmeme lékovku, naplníme ji solí (já používám himálajskou) asi do poloviny, nakapeme éterické oleje a promícháme. Lékovku dobře uzavřeme a používáme stejně jako inhalační tyčinku.

Některé těhotné mají kromě vysokého krevního tlaku problémy s otoky nohou. Můžeme si připravit chladivou koupel nohou s jalovcem a solí. Do jedné polévkové lžíce soli dáme 5 kapek oleje z jalovce. Nohy koupeme podle potřeby, zhruba 3x denně. Doporučuje se také zařadit do stravy potraviny, které pomohou s vylučováním vody. Mohou to být salátové okurky, vodní meloun, vařené brambory. K vaření brambor můžeme použít libeček, je také močopudný.

Na chladivou masáž nohou si můžeme vyrobit směs:

30 ml masážního oleje, 2 kapky petitgrainu, 5 kapek grapefruitu, 4 kapky jalovce

Nohy jemně masírujeme od kotníků směrem vzhůru. Zvláštní péči můžeme věnovat místům mezi prsty na nohou, které jemně potíráme masážním olejem. Podle reflexní terapie jsou to plošky lymfatického systému, který jemnou masáží povzbudíme.

Mnoho těhotných trápí také kvasinková infekce a různé výtoky. Díky kvasinkovým infekcím se oslabuje poševní sliznice, která je pak náchylnější na různá poranění. I z toho důvodu je vhodné tento problém řešit.

Na kvasinkové infekce nejraději používám směs rostlinných olejů nebo čistý aloe vera gel:

15 ml kokosového oleje 15 ml slunečnicového oleje (nebo aloe vera gelu), 5 kapek manuky, 2 kapky čajovníku, 5 kapek levandule, 3 kapky pačuli, 2 kapky geránia

Touto masážní směsí natíráme záda a podbřišek. Mně i mým klientkám slouží k rychlé úlevě namočit do této směsi menstruační tampon a zavést, střídat na den a noc po tři dny. Po dobu dalších 5 dnů zavádět jen na noc. Obvykle tato doba stačí k rychlé úlevě.

Třetí trimestr

Některá miminka se z neznámých důvodů rozhodnou, že zůstanou hlavičkou nahoru. Tuto situaci můžeme zkusit řešit různými cviky. Ideální čas je již kolem 34. týdne, protože ke konci těhotenství má miminko méně místa na otočení. Můžeme zkusit cvičit tzv. indický most. Přizvěte si na pomoc nastávajícího tatínka, aby masíroval opatrně bříško ve směru plánovaného otočení miminka. Můžeme mu také svítit baterkou a ukazovat „cestu“.

Masážní směs, kterou lze využít při masáži, bych zkomponovala z éterických olejů: růže ylang-ylangu levandule cedru – v koncentraci 1,5% do rostlinného oleje (při výběru vhodného éterického oleje nám pomůže náš nos, vybíráme oleje, které nám voní). V tradiční čínské medicíně se využívá pro otočení miminka moxa na bod močového měchýře 67 – MM (BL) 67. Pozitivně ovlivňuje meridián močového měchýře a ledvin, oba meridiány ovládají také svaly dělohy a malé pánve. Najít jej můžete na malíčku u nohy a moxu používáme v poloze na všech čtyřech. Moxování ale přenechte do rukou zkušeného terapeuta.

Vlivem hormonů dochází v těhotenství k rozšíření močové trubice, takže se případné bakterie mohou snáze dostat do močových cest a způsobit tak zánět močového měchýře. Trpíváte-li na potíže s močovými cestami, doporučuje se více pít, často močit, nemýt se uměle parfemovanými přípravky, omezit přísun cukru a do jídelníčku zařadit vitamin C. Éterické oleje můžete použít ve formě teplé sedací koupele se solí nebo si můžeme připravit masážní směs a mazat si podbřišek a záda.

Koupel:

1 polévková lžíce soli, na ni nakapeme éterické oleje, 2 kapky ravensary, 1 kapka bergamotu, 2 kapky cedru, 2 kapky kadidlovníku

Nebo můžeme na koupel použít i hydroláty čajovníku, tymiánu linalool, manuky nebo růže. Hydroláty mezi sebou můžeme kombinovat. Do sedací koupele bych použila celkem 3 polévkové lžíce hydrolátu.

Masážní směs:

30 ml základního nosného oleje, 3 kapky benzoe, 5 kapek manuky, 4 kapky cedru

Poslíčci – první kontrakce

Ve třetím trimestru se často dostavují již první kontrakce, tzv. poslíčci porodu. Pokud jsou kontrakce bolestivé a jsou dříve než v 36. týdnu těhotenství, můžeme si připravit čaj z bylinek: chmel, třezalka, majoránka a meduňka.

Zklidňující a protikřečový olej na bříško:

2 kapky majoránky, 5 kapek levandule, 3 kapky heřmánku římského, 4 kapky růžového dřeva

Tuto směs nakapeme do 30 ml rostlinného oleje.

Jemným masírováním vtíráme do dolní části zad a podbřišku. Využijeme také hydrolát růže či neroli (podle toho, který těhotné voní lépe), můžeme ho dát do koupele nebo rozprašovat na obličej.

Abychom se vyhnuly předčasným stahům, neužíváme v těhotenství tyto éterické oleje – kardamom (Elettaria cardamomum), hřebíček (Syzygium aromaticum), skořice (Cinnamomum zeylanicum), saturejka (Satureja montana nebo hortensis), tymián (Thymus vulgaris), zázvor (Zingiber officinalis), pepř černý (Piper nigrum), yzop (Hyssopus officinalis), verbena (Verbena officinalis), dobromysl (Origanum vulgare), máta peprná (Mentha piperita).

Přenášení (vyvolání porodu)

Nechce-li se miminku na svět, může se stát, že lékaři chtějí porod vyvolat. Dochází tak ke stresu těhotné. Při stresu se uvolňují hormony, které blokují přirozený porodní proces.

Psychiku těhotné můžeme v takovém případě harmonizovat například éterickým olejem růže, která snižuje hladinu adrenalinu v krvi. Dodává sílu, přináší víru, že bude vše zase v pořádku. Je vhodná také při nespavosti a bušení srdce.

Pokud je vše připraveno k porodu, děložní hrdlo je zralé na porod, můžeme začít hojně využívat éterické oleje horké povahy, které jsou během těhotenství kontraindikovány. Jsou to zejména hřebíček, skořice, pepř černý, zázvor, tymián či máta peprná.

Tyto oleje využijte při přípravě masážní směsi na břicho, podbřišek a křížovou oblast, popřípadě jako směs do koupele. Buďte ale opatrné, protože mohou podráždit pokožku, takže dodržujte pečlivě dávkování (maximálně 1,5 % v rostlinném oleji) a postup při přípravě koupele.

Poslíčky od počínajícího porodu můžeme rozlišit tím, že si napustíme teplou vanu, do ní si lehneme a počkáme, zda se kontrakce zpravidelní a zesílí, nebo zda přestanou. Pokud porod začne, zaměříme se na ošetření psychiky rodící ženy.

Uvádí se, že při porodu bychom rodící mamince měli vytvořit stejné podmínky a atmosféru jako na spaní. Tma, klid, teplo, útulno, bezpečí a soukromí. Bez pocitu bezpečí se do krevního oběhu uvolňuje adrenalin a další pro porod nepříznivé látky (katecholaminy), které mohou mít za následek zastavení porodu. Adrenalin se vyplavuje zejména při pocitu ohrožení, zimy apod. Brání pak vyplavování hormonu oxytocinu, důležitého pro hladký průběh porodu. Vylučování hormonů se řídí momentálními pocity pohody, pocitu ohrožení a vnímání bolesti.

A jaké éterické oleje můžeme tedy využít?

Bazalka – mírní bolesti při porodu a působí proti křečím, výrazné nervové tonikum při pocitu bezradnosti a psychické únavě. Její vůně je velmi intenzivní, proto používáme spíše v nízké koncentraci.

Černý pepř – má analgetické a stimulující účinky, připravuje k akci, podporuje vytrvalost, pomáhá otevírat lidi uzavřené do sebe. Je tedy vhodné jej použít během dlouhého a náročného porodu.

Geránium – využijeme v okamžiku, kdy má žena pocit, že porod nezvládne. Opatrně ale při problémech se srážlivostí krve, protože tento éterický olej ředí krev.

Heřmánek římský – mírní křeče a stahy svalů. Použijeme jej také při pocitu vzteku a podráždění. Harmonizuje mysl při nesnesitelných stavech, zklidňuje paniku a hysterii. U porodu může být vhodné i použití hydrolátu, který voní hodně podobně jako éterický olej.

Hřebíček, skořice, zázvor – silně prokrvují a podporují děložní kontrakce při nervovém vypětí na konci druhé doby porodní. Použijeme v případě, že se porod zastavil.

Jasmín – ulehčuje trauma z dlouhého porodu. Prohřívá dělohu a usnadňuje porod. Dodává sebejistotu a sílu.

Rozmarýn – je také vhodný při dlouhém a vyčerpávajícím porodu a pro posílení sebevědomí. Silně stimuluje, prokrvuje a dodává energii.

Neroli (pomerančový květ) – pomáhá při zpracování stresu, nervozity či špatných zpráv při porodu.

Šalvěj muškátová – zklidňuje, snižuje krevní tlak a probouzí instinkt. Pročišťuje emoce a pomáhá vyrovnat se s bolestí.

Majoránka – je silné nervové tonikum. Zbavuje výrazných emocí a pocitu osamělosti. Působí protikřečově a ulevuje v případě křížových bolestí.

Kadidlovník – přerušuje vazby na minulé zkušenosti. Díky němu je možné se odpoutat od vzpomínek na minulé porody. Zklidňuje a soustřeďuje mysl.

Růže – posiluje ženskost a mateřství. Dává sílu miminko „vybojovat“, porodit a mít radost z toho, že jsem žena a že mohu dát život. Hydrolát růže využijeme na osvěžení pleti a celkové zchlazení.

Levandule – urychluje porod, aniž by posilovala kontrakce. Uvolňuje a pomáhá dát celému procesu volný průběh. Působí relaxačně.

Výše uvedené éterické oleje využíváme ve formě inhalací přímo z lahviček či z kapesníku. Také můžeme připravit masážní olej či koupel s éterickými oleji. Pro druhou dobu porodní není vhodná koupel s éterickými oleji, mohlo by dojít k podráždění pokožky a očí miminka.

Miminko je na světě a teď ještě porod placenty

Porod placenty je obvykle spontánní a dojde k němu zhruba do hodiny. Je vhodné jej podpořit okamžitým kojením.

V případě, že se nedaří placentu porodit, je vhodné zaujmout pozici, která napomůže k jejímu odloučení. V případě, že je placenta na zadní stěně dělohy, je to poloha na všech čtyřech, pokud je placenta na přední stěně, je to poloha na zádech či v dřepu. Vylučování placenty podpoří teplý obklad na břicho a záda. Využít můžeme stejné éterické oleje jako na vyvolání porodu, což jsou například skořice, hřebíček, majoránka, zázvor či pepř černý.

Na hojení případných poporodních zranění rozhodně využijeme levanduli. Můžeme s ní udělat chladivý obklad, hráz se pak lépe hojí.

Pokud se po porodu vyskytnou případně hematomy, použijeme éterický olej slaměnky, popřípadě bergamotu či geránia (ředění 1,5 % do rostlinného oleje, tedy do 10 ml oleje 5 kapek éterických olejů). Opatrně potírejte postižená místa.

Pokud by se stalo, že rány zhnisají, je vhodný heřmánek modrý nebo manuka. Připravte obklad a pravidelně přikládejte na postižené místo. Tyto silice můžete také nakapat do tvarohu a ten přiložit na zanícené rány. Tvaroh ochladí a vytahuje záněty.

Při silném poporodním krvácení doporučuji bylinkový čaj z kontryhele a řebříčku. Na podporu zavinování dělohy můžeme využít teplý obklad s éterickými oleji geránia, řebříčku, cypřiše a jalovce.

V psychicky náročném poporodním období je vhodné používat éterické oleje jen na inhalaci. Nejlepší na harmonizaci psychiky v šestinedělí je geránium – vyrovnává hladinu hormonů a harmonizuje emoce. Pokud mamince nevoní, použijeme oleje, které jsou jí příjemné. Sáhnout můžeme po citrusech – při pocitu smutku, kadidlovníku – zklidňuje a uvolňuje, levanduli – při vyčerpání, úzkosti a únavě či jasmínu – dodává sílu a odvahu.

V péči o miminko nedoporučuji používat éterické oleje, pokud to není nezbytně nutné. Novorozenci mají silně vyvinutý čich a éterické oleje jsou pro ně příliš silné. V prvních dnech se osvědčil v péči o pokožku jojobový olej s kapkou růže. Můžeme vyrobit přidáním 1 kapky růže do 50 ml rostlinného oleje. Tento olej lze také zakoupit hotový u firem specializujících se na aromaterapeutickou kosmetiku. Růže ve velmi nízké koncentraci ošetřuje psychiku a pracuje s traumatem z porodu. Jojobový olej čistí a ošetřuje pokožku miminka.

Text: Ludmila Kotalíková