Vitamín D je pro naše tělo nezbytný, pomáhá nám regulovat hladinu vápníku a fosforu v krvi. A protože jak vápník, tak fosfor představují základní stavební prvky kostí, pro správný vývoj vašeho dítěte byste měli dbát na jeho dostatečný příjem. Nedostatek vitamínu D se může projevovat ztuhlostí svalů, vyšší lámavostí kostí a děti bez něj můžou dokonce patně růst.

Hlavním zdrojem vitamínu D je slunce, konkrétně tedy UV záření. Z něj naše tělo získává až 80 % potřebné denní dávky. Kromě toho přijímáme vitamín D i v potravě. Bohaté jsou na něj suroviny jako například játra, rybí tuk, vaječné žloutky nebo mléko. Pozadu nezůstávají ani doplňky stravy, mezi nejznámější patří olejové kapky Vigantol.

Přírodní vitamin D pro kojence

O Vigantolu se mluví zejména v souvislosti s těmi nejmenšími, tedy novorozenci a batolaty. Malé děti totiž mají omezené možnosti přijímání přírodního vitamínu D, proto je často třeba ho doplňovat.
V zásadě přirozená hladina u novorozenců a kojenců závisí zejména na množství tohoto vitamínu v těle matky. Pokud ho má sama matka příliš málo, nedostatek ho bude mít i miminko. Část ho totiž získává z mateřského mléka.

I tak ale není úplně nemožné, aby miminko získávalo vitamín alespoň částečně přirozenou cestou. Pokud s ním pravidelně chodíte na procházky na sluníčko, můžete si být jistí, že nějaký ten vitamín D přece jen přijme.

Je Vigantol nutný?

S pobytem na sluníčku ale musí být každý rodič velmi opatrný. Dětská pokožka je velmi jemná a snadno se tak může spálit. Jelikož je vitamín D pro děti obzvlášť důležitý, lékař vám Vigantol vždy předepíše už na první návštěvě. Zejména novorozenci a kojenci by ho tedy měli určitě dostávat i ve formě kapiček.

Zdravým kojencům se běžně dává jedna kapka denně. S podáváním začněte už v druhém týdnu života dítěte a pokračujte až do konce prvního roku. Během zimy jim pak Vigatnol kapejte i v druhém roce. Nedonošení novorozenci potřebují vitamínu D přijímat o něco víc. Obvykle byste jim proto měli podávat dvě kapky Vigantolu každý den.

Kojenci a malé děti nejčastěji Vigantol dostávají na lžíci mléka nebo kaše. Není vhodné kapky přidávat například do lahve s mlékem. Nebylo by tak možné zaručit, že dítě dostane do těla celou doporučenou dávku vitamínu D. Vhodné není ani kapání Vigantolu přímo do úst.

Vigantol pro starší děti

U starších dětí existují dvě možnosti, jak doplnit vitamín D. Buď jim můžete přirozeně  vylepšit jídelníček o potraviny bohaté na tento vitamin, nebo jim podávat Vigantol. Užívat by měly jednu až dvě kapky denně, vždy v polévkové lžíci s jakoukoli tekutinou. Je to vhodné zejména v zimě, kdy je sluneční záření nedostatkovým zbožím.

1 ml roztoku Vigantolu, což se rovná 30 kapkám, obsahuje 0,5 mg Colecalciferolum. To odpovídá 20 000 IU vitamínu D3. Jedna kapka obsahuje tedy přibližně 666 IU vitamínu D3. Roli pomocné látky v přípravku zaujímají triglyceridy mastných kyselin.

Jedná se o produkt na lékařský předpis. Hned na první návštěvě ale běžně většina pediatrů Vigantol předepisuje. Pokud byste přece jen měli zájem o jiný doplněk vitamínu D, na který nepotřebujete recept od lékaře, lékárny nabízejí i alternativy Vigantolu, které jsou volně prodejné.

Nežádoucí účinky

I když je Vígantol běžně velmi dobře snášen, mohou se výjimečně objevit i nežádoucí účinky. Dochází k nim většinou z důvodu předávkování nebo současnému vystavení UV záření.

Mezi nejčastější komplikace patří zažívací potíže, jako je zácpa, plynatost, nevolnost, bolest břicha nebo průjem. U některých dětí se může vyskytnout i vyrážka nebo kopřivka, což jsou vlastně reakce z přecitlivělosti.

Co zvolit místo Vigantolu?

Kromě doplňků stravy, které můžete zakoupit v lékárnách, je dobré zařazovat do jídelníčku i potraviny přirozeně bohaté na tento vitamin. Toto sice není varianta pro kojence, ale jídelníček starších dětí už se jim vyhýbat nemusí.

Protože vitamín D je rozpustný v tucích, najdeme ho například v tučných mořských rybách, jako je losos nebo tuňák. Tyto ryby můžete dětem bez obav podávat už v době, kdy začnete s příkrmy. Vitamín D je kromě toho obsažený i ve vaječném žloutku nebo v houbách. Skvělým zdrojem jsou třeba žampiony, zejména pak ty pěstované pod UV světlem.

A až budou vaše děti zase o něco starší, můžete jim nabídnout i slaninu, ústřice, krevety nebo kaviár. Příliš bohaté na vitamin D naopak nebývají klasické mléčné výrobky, pokud do nich vitamín D není uměle přidáván.

Nedostatek vitamínu D

Prvním varováním, že se vašemu dítěti nedostává vitamínu D, je zpomalení růstu. K tomu se také může přidat apatie,  svalová slabost nebo náchylnost k respiračním onemocněním. Pokud byste některé z těchto příznaků na miminku pozorovali, je nutné vyhledat pomoc pediatra a začít s umělým doplňováním vitamínu D.

Dlouhodobý nedostatek totiž způsobuje onemocnění nazývané křivice. Jednoduše řečeno jde o poruchu tvorby kostí. U nemocného dítěte tak dochází k deformacím ve tvaru kostí v důsledku převahy chrupavek. Kojenci s křivicí jsou obzvlášť náchylní k měknutí lebeční kosti, hlavně v oblasti týlu.

Nedostatek vitamínu D se projevuje i na zubech. Ty rostou nepravidelně a také zubní sklovina je narušená.

Doplňováním vitamínu D u svých dětí ale můžete předcházet dalším vážným nemocem, které by je mohly potkat v budoucnu. Jeho nedostatek by se totiž mohl projevit také ve formě osteoporózy, srdečního onemocnění, roztroušené sklerózy, vysokého krevního tlaku nebo cukrovky.

zdroj: Iva Menšíková, www.motherclub.cz