Připravte stupínky/židličky/bedýnky ke kuchyňským linkám, dnes vaří děti!

Dejte jim důvěru a nechte je klidně u sporáku. Ukáží vám, jak se umí ohánět měchačkou nebo obsluhovat mixér. Připraví si tak sami zdravé svačinky, které si zamiluje celá rodina 🙂

Naši kluci se začali považovat za kuchaře od momentu, kdy dokázali zmáčknout tlačítko mixéru 🙂 Od té doby mixují nebo odšťavňují s neutuchající radostí a dělají si tak sami svačinky, které mají rádi.

Milují, stejně jako jiné děti, když mi můžou v kuchyni pomáhat. Samozřejmě, že jsem z toho občas na nervy a nejraději bych všechno udělala sama, protože kdo se má dívat na ten nepořádek 😉. Většinou je ale nechám, ať se zapojí. Je to kreativně strávený čas, který má pro všechny zúčastněné velký přínos.

Vaření je velmi důležitý proces, kdy se děti učí novým dovednostem a návykům. Navíc, pokud děti zvládnou zadaný úkol, například něco zamíchat nebo nakrájet, posilují si tím sebevědomí. Dalším přínosem je, že se dozvědí, jak vypadají ingredience v syrovém stavu, jak chutnají, kolik práce a času všechna ta příprava stojí. Všechno se to pak odráží v jejich vztahu k jídlu. Jsou méně vybíravé a jí mnohem rozmanitější stravu.

Pojďme tedy na ty nejjednodušší recepty, kde se můžou zapojit i malé děti – mixované pomazánky, krémy a milkshaky.

V hlavní roli avokádo

S avokádem se dá přímo kouzlit. Po roxmixování má krásnou krémovou konzistenci a můžete ho dochutit nasladko i naslano. Je to ovoce plné vitamínů, minerálů a zdravých tuků. Tuky je tvořeno dokonce až z 80% a rozhodně se jich nemusíte bát. Jsou to tuky prospěšné tělu a jsou vlastně jeho největším benefitem. Vitamínů a minerálů obsahuje také mnoho a jen pro představu jsou to např. vitamíny K1, B5, B6, B9, C, E, draslík, hořčík, mangan a další.

Čokoládový krém z avokáda
Ingredience

1 zralé avokádo
1 banán
1 vrchovatá lžíce nepraženého kakaového prášku
1-2 lžíce medu (použít můžete i jiná tekutá sladidla – rýžový, kukuřičný, datlový sirup…)
špetka skořice
ovoce a oříšky na dozdobení

Postup
Všechny ingredience dejte do mixéru a rozmixujte dohladka. Ozdobte ovocem a oříšky.

Avokádová pomazánka 
Ingredience
2 zralá avokáda
hrst předem namočených kešu oříšků
hrst čerstvé petrželky
1 lžíce čerstvě vymačkané šťávy z citrónu
1/2 lžičky himalájské soli
jahody nebo bylinky na dozdobení

Postup
Všechny ingredience dejte do mixéru a rozmixujte do hladka.
Tip: Pomazánka je výborná jak na chleba, který pak dozdobte jahodami nebo bylinkami, nebo jako dip k zelenině. Zeleninu (řapíkatý celer, mrkev, okurku, papriku…) pokrájejte na delší špalíčky a namáčejte do dipu.

Banánovo avokádový milkshake  
Ingredience
1 zralé avokádo
1 banán
hrst čerstvého baby špenátu
3 dcl rostlinného mléka (rýžové, mandlové, kešu…)

Postup
Všechny ingredience kromě mléka dejte do mixéru a rozmixujte na hladkou kaši. Teprve poté přilijte mléko a promixujte. Milkshake můžete dosladit lžící medu nebo jiným sladidlem.

Dobrou chuť přeje

Taťána Shamma

www.mamidasdobrotu.cz