Nejpřirozenějším typem léčby dětských onemocnění je přírodní cesta pomocí bylinek, které se popíjí nebo se používají jako obklady a zábaly. Na rozdíl od chemických přípravků tělu neškodí.

Jak používat k uzdravování dětí přírodních postupů

Malý pacient potřebuje při léčení láskyplnou péči.  Jestliže potřebuje naši blízkost, uložíme je na klidné místo ve své blízkosti (obývací pokoj, kuchyně), abychom mohli pracovat, avšak dítě nebylo samo, a přesto bylo v klidu. Nemusíme se bát, že nám to naruší vybudovaný režim, jakmile se dítěti udělá dobře, v klidu pak můžeme pokračovat ve svých zvyklostech.

Důležitý je pitný režim

Děti s horečkou nemají většinou chuť k jídlu. Nesmíme však zapomínat na pitný režim, ten je důležitější než potrava. Příjem tekutin rozdělíme do menších dávek, například 1 polévkovou lžíci tekutiny každých 10 minut. Zde se obzvlášť hodí zředěné ovocné šťávy (nejlépe doma odšťavněné), 5 minut převařená voda a bylinné čaje. Lipový květ a květy černého bezu jsou dobré vždycky, případně přichází v úvahu také heřmánkový, kopřivový, šípkový, rakytníkový či meduňkový čaj. Nejlépe pít je neslazené, popřípadě slazené medem.

Lehká dietní jídla

Pokud dítě během horečky ztratí něco na váze, v rekonvalescenci to normálně rychle zase nabere. Dítěti nedáváme mléko ani mléčné výrobky a sladkosti. V případě, že dítě přece jen dostane hlad, doporučuje se vařená rýže, nastrouhané jablko, celozrnné suchary, mrkvová polévka (oloupeme 500 g mrkve, vaříme s 1 litrem vody přibližně půl hodiny doměkka. Pak mrkev propasírujeme přes sítko a dolijeme vodou na 1 litr. Přidáme špetku soli).

Ideální prostředí pro léčbu

V místnosti, kde pacient leží, musíme pravidelně větrat. Dítě by mělo být přitom v posteli přikryté a nesmí být v průvanu. Stačí na deset minut otevřít okno.

Na zmírnění příznaků nemoci velmi dobře působí aromalampy s éterickými oleji. Čistí a zvlhčují vzduch a podle vůně buď osvěžují, uklidňují, nebo rozveselují. Do lampy kápneme 2–3 kapky éterického oleje na 3 lžíce vody. Pro děti je vhodné tyto oleje: levandulový (čistí vzduch od bakterií a virů, uklidňuje), eukalypt (výborný čistič vzduchu), meduňka (snižuje horečku, podporuje pocení, uklidňuje).

Pro dokonalou dezinfekci vzduchu je výborná tato směs: do 3 lžic vody kápneme 2 kapky levandule, 2 kapky čajovníku a 2 kapky eukalyptu. Aromalampu zapalujeme 2x denně na 25 minut.

Léky verus bylinky

Užívání léků je určitě jednodušší než příprava čajů, sirupů a tinktur, ale ne každé jednoduché řešení je to nejsprávnější. Syntetické léky bychom měli opravdu používat pouze v nutných případech po konzultaci s lékařem. Jedině tak se může u dítěte rozvinout silný imunitní systém. Některé nešetrné léčebné postupy mohou na dítěti zanechat trvalejší následky, které obvykle začnou projevovat až v pozdějším věku, jako jsou například dysfunkce ledvin a jater. Výhodou kombinací různých přírodních léčebných metod je jejich součinnost s lidským organismem, který je taky součástí přírody stejně jako vše ostatní. Díky nim se zbavíme zdravotního problému, navíc zabráníme komplikacím a chronickému opakování nemoci a ještě posílíme imunitu.

Horečka

Naše tělesná a duševní výkonnost závisí na tělesné teplotě, jejíž optimum je kolem 37,0 stupňů Celsia. Je-li nám zima a musíme vyrábět teplo nebo se potíme, abychom teplo vydali, nemůžeme soustředěně myslet a jednat. Teplo ovlivňuje i průběh látkové výměny v těle. Tak záleží na tělesné teplotě, jestli něco proudí nebo stagnuje, ukládá se či jestli něco spálíme a vyloučíme.

Bylinky a zábaly

Bylinné přípravky stejně jako studené zábaly a omývání studenou vodou podporují dětský organismus v jeho snaze překonat nemoc a tím podporují tělesný a duševní rozvoj dítěte. Horečka je nejúčinnější prostředek, který má dětský organismus při potírání nemoci k dispozici. Tímto zvýšením tělesné teploty se urychlují všechny procesy látkové výměny. Tak mohou být viry, bakterie a další jedovaté látky spáleny a vyloučeny. V tomto okamžiku vykonává tělu vlastní obranný systém vysoce kvalifikovanou práci.

Čaj na snížení horečky
Potřebujeme:
 1 díl květu lípy a 1 díl květu bezu
Postup: Bylinky promícháme, čaj si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po douškách. Můžeme přisladit medem.

Pro děti používáme následující ředění:

 • do 2 let věku – 1 čajovou lžičku již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté vody
 • od 3 do 5 let – 2 čajové lžičky již hotového čaje zředíme s 2 dl čisté vody
 • pak už ředit nemusíme

Masáž na snížení horečky

3- 5 kapek éterického oleje z modřínu nakapeme do lžičky oleje a směsí masírujeme nárty a plosky nohou.

Na horečku platí zábaly

Vysokou tělesnou teplotu spolehlivě snižují zábaly vodou o trochu nižší, než je teplota těla. Pro inspiraci uvádíme několik způsobů této procedury.

Mokré ponožky při zvýšené teplotě

Při horečce pomáhají dětem mokré ponožky na nohách, které po 15 minutách znovu namočíme. Mokré ponožky používáme při zvýšené teplotě od 38 stupňů Celsia.

Zábaly lýtek

Také lýtkové zábaly pomohou snížit horečku. Používáme je při zvýšené horečce od 38,5 stupňů Celsia. Lýtkový zábal má sahat od kotníků až do podkolení. Připravíme si ho tak, že vezmeme vodu teplou 36 stupňů Celsia, přidáme do ní trošku octu nebo citronové šťávy. Namočíme do ní 2 bavlněné plenky nebo dlouhé bavlněné podkolenky, vyždímáme, pevně je ovineme kolem lýtka nebo navlečeme a připevníme ručníky. Necháváme 15 minut působit a zopakujeme 3x po sobě.

Zábal do mokrého prostěradla

Zábal mokrým prostěradlem je v podstatě obklad celého těla s řadou účinků, které působí podle délky zábalu. Používáme ho při velmi vysoké horečce – nad 38,5 stupňů Celsia.

Při léčbě horečky rozlišujeme tři stadia. V první fázi dochází ke snížení horečky, druhé stadium je neutrální a pomáhá při nespavosti. Ve třetí fázi dochází k samotnému léčení pocením.

Potřebujeme:

 • postel nebo stůl na položení
 • dvě přikrývky
 • prostěradlo a ručník

Jak správně postupovat:

 • Položíme si dvě přikrývky na postel či stůl, nejprve dvojitou, potom jednoduchou.
 • Na svrchní přikrývku umístíme suché prostěradlo.
 • Další prostěradlo ponoříme do vody teplé alespoň 36 stupňů Celsia a řádně ho vyždímáme.
 • Mokré prostěradlo umístíme na přiložené suché prostěradlo.
 • Pacienta položíme a zabalíme jeho tělo do prostěradla.
 • Pak přes něho přehodíme pokrývku.
 • Necháme ho zabaleného hodinu a potom jej omýváme vlažnou vodou a nakonec osušíme.

Vysokou horečku snižuje i sprcha

Je-li horečka opravdu vysoká nad 38,5 stupňů Celsia, pomůže nám buďto sprchovat dítě teplejší vodou, to provádíme asi 10 minut, potom jej zabalíme do teplé deky. Při těchto procedurách musíme dítěti kontrolovat ruce, jestliže začínají být studené, zabalíme dítě do teplé deky a se zábaly či sprchováním už nepokračujeme.

Po dosažení vrcholu horečky se dostaví léčivý spánek, při kterém se děti začíná velmi potit a teplota klesat. Potom se přijde i chuť k jídlu. Dítě, které překonalo horečku a nemoc, potřebuje ještě několik dní klidového režimu, než bude zase naprosto fit.