Čím to je, že je čím dál více dětí má dnes atopický ekzém? Může za to život ve městě, znečištěné prostředí, barviva a jiné chemikálie v potravě, prašnost, roztoči, plísně v bytech a v neposlední řadě i výskyt pylů a plevelů na neudržovaných travnatých plochách. Také proto se často s atopickým ekzémem vyskytují i další alergie, jako jsou senná rýma, astma, alergické záněty spojivek, dutin, kopřivky či migrény.

Projevy

Kojenecká forma atopického ekzému začíná mezi 2. a 4. měsícem silně svědícími výsevy skupin pupínků na tvářích nebo ve vlasech, které se mohou rozšířit na celou hlavu, trup i končetiny. Často dochází ke vzniku mokvajících ložisek.

Dětská forma postihuje batolata a děti předškolního věku. ‚Nejoblíbenějšími lokalitami‘ této formy jsou loketní a podkolenní jamky, šíje, krk, místa kolem kotníků, nárty a zápěstí. K mokvání nedochází často, jde spíše o ‚suché‘ chronické projevy – zdrsnění a vysušení.

Forma dospívajících a dospělých zůstává většinou v ohybových partiích končetin, postižena zůstává i horní část hrudníku, ramena, krk, obličej a často i ruce. Hlavním příznakem je svědění, které přichází v záchvatech.

Bez svědění a škrábání

Při záchvatu svědění je třeba zkusit upoutat pozornost dítěte jinou činností. Dále byste měli snížit teplotu v místnosti (vyvětrat). Dobré je použít studený obklad nebo promašťovací krém vychlazený v lednici. Pokud dítě svědí kůže, musí se ihned namazat. Ale nános masti by měl být vždy malý, aby se mohl snadno vstřebat. Mažte raději častěji a slabou vrstvičku. Pozor na dlouhé a ostré nehtíky – udržujte je krátce ostříhané a čisté – zabráníte tak vniknutí infekce.

Kdo pije čaj z ovsa dělá vždycky hopsa…

…tvrdili naši předkové. Už tehdy dobře věděli, že oves je lék vhodný při léčbě krčních problémů, prsních chorobách, žaludečních potížích, jako prevence infarktu, zlepšení funkce tlustého střeva a přímo zázračné výsledky jsou při

léčbě kožních ekzémů a zánětů kůže. Z rozdrcených obilných zrnek se připravoval čaj působící na posílení nervové soustavy, zejména při vyčerpanosti a únavě. Na ekzém je pak nejvhodnější ovesné mléko nebo ovesná koupel (seženete v lékárně). Pokud budete ovesné produkty používat často, ekzém ustoupí nebo zmizí úplně.

Péče o tělo

Dlouhý kontakt s vodou kůži vysušuje, a tak se doporučují krátké sprchy s omezeným použitím mýdla. Vhodné jsou naopak olejové koupele (opět nejlépe s výtažky z ovsa), po nichž se kůže neotírá, ale jen ošetří doporučeným přípravkem. A pamatuje – čím méně kosmetiky, tím lépe. Důležitou součástí péče o atopickou pokožku, jsou tzv. emoliencia – promazávací tělová mléka, krémy, masti a koupelové oleje. Kůži zvláční, promastí, hydratují a chrání proti zevním vlivům.  Při otoku či mokvání na malé ploše (např. obličej) můžete použít tzv. odpařující obklady, např. s borovou vodou nebo Jarischovým roztokem. Studený obklad se přikládá jen na několik minut, pak se nechává tekutina s povrchu kůže odpařit.

Tipy na zdravé mlsání:

Ovesná kaše
V jednom litru osolené vody vaříme 15 dkg vloček asi po dobu 25 minut. Můžeme ochutit medem, zavařeninou, čerstvým ovocem, skořicí, hrozinkami, a pokud nemáme zrovna chuť na sladké, můžeme vločky posypat osmaženou cibulkou.

Chuťovka z ovesných vloček
Velmi jednoduchá a rychlá příprava – lehce opražíme ovesné vločky společně s lískovými oříšky.

Ovesné vločky s kmínem
Kmín zamícháme do ovesných vloček, přidáme vodu a necháme odležet přes noc. Ráno pak uvaříme obvyklým způsobem.

Sladké vločky
Vločky uvaříme s hrozinkami a sušenými švestkami a posypeme kokosem.

Pochoutka k televizi
Lehce opražené vločky smícháme s oříšky, mandlemi, sezamovými semínky a sójou a pojídáme k vínu nebo při večerním sledování televize.

 

Monika Poledníková, www.mojebylinky.cz