Jakmile se vyklubou první zoubky, je na čase začít s pravidelnou zubní hygienou.

Základem péče o mléčné zuby je pravidelné čištění nejméně dvakrát denně po dobu minimálně dvou minut. Pravidelnou zubní hygienu dítě přijme jako něco zcela přirozeného a nebude mu ani v budoucnu činit problém.

Zuby by se měly čistit ráno a večer. Zvláště důležité je čištění před spaním, aby na zoubkách nezůstával přes noc cukr. Zůstávají-li zoubky čisté, neusazuje se na nich povlak s bakteriemi a zubní kaz nemá tedy šanci se vytvořit.

První zoubky se čistí kartáčkem bez pasty, v roce a půl přichází na řadu pasta – pouze v malém množství (asi velikosti hrášku). V tomto období je dobré nechat při koupání dítě hrát si s kartáčkem, čistit si zuby současně, učit se vyplachovat si ústa a vyplivovat vodu. Přibližně od dvou let si dítě chce čistit zuby samo. Je správné mu to umožnit, ale je nutné, aby rodiče na závěr chrup pečlivě „dočistili“ (tento postup bude zapotřebí ještě několik následujících let).

Jak správně používat kartáček

Nejlepší je postavit dítě před zrcadlo, stoupnout si za něj a vést mu ruku. Je třeba dítěti ukázat, že se horní zuby čistí od dásní směrem dolů, dolní zuby opačně, tedy od dásní nahoru. Dále je třeba ho naučit přejíždět kartáčkem sem a tam po plochách zubů a krouživým pohybem po dásních z vnější i vnitřní strany, přičemž se kartáček musí vždy dostat až dozadu do úst.

Učení příkladem

Když necháte dítě ve vaně samo čistit zoubky, začněte si čistit zuby také – nechte ho, aby vás napodobovalo. Klidně přitom dělejte grimasy a vydávejte zvuky – dítě to bude o to víc bavit. Dobrou motivací je i hezký zubní kartáček – třeba s pohádkovým motivem a přísavkou – který si dítě samo vybere. Zabavou je také pustit dítěti muziku a nechat ho, ať si čistí zuby do rytmu hudby.

Zubní kartáček by měl odpovídat věku dítěte, pokud si nevíte rady s výběrem toho správného, poraďte se se stomatologem.

Pravidelná návštěva k zubního lékaře

Zubního lékaře by mělo dítě navštívit hned, jak se vyklube první zoubek. Preventivní prohlídka je vhodná každého půl roku. Dítě by si mělo na stomatologa zvyknout dřív, než je třeba něco léčit. Když si rodiče při prohlídce zoubků všimnou nějakého problému, nebo když dítě bolí zub, je třeba, aby zubního lékaře vyhledali okamžitě.

Vliv stravy na zdraví zubů

Rodiče by měli jít dětem příkladem i ve stravovacích návycích. Hlavně se vyhýbat sladkým pokrmům a nápojům, které zvyšují riziko zubního kazu. Rozhodně se vyvarujte sladkostí za odměnu. A když už jim dovolíte mlsat, tak je potřeba si poté vyčistit zuby. Nebezpečné jsou i banány, které ulpívají na zubech, stejně tak třeba sušené ovoce, které obsahuje velké množství cukru, dále džusy, ovocné šťávy a sladké perlivé nápoje. Po jejich konzumaci je také dobré vyčistit si zuby. Pokud má dítě v noci žízeň, lze mu podat vodu, neslazený čaj nebo minerálku.