Ve dvou dětech se dá cestovat téměř v jakémkoliv autě, které má vzadu víc prostoru. Kdo má však děti tři, dá mi jistě zapravdu, že nalézt pohodlné auto pro všechny pasažéry je téměř nadlidský úkol. My jsme ho ale našli!

Při hledání většího auta je prioritou nejen velký prostor, aby se všichni cestující cítili komfortně, ale rozhodně také spotřeba. Čím dál tím více se kolem nás začínají objevovat hybridní nebo elektrická auta. Zatímco u elektrických je problém s nabíječkami, kterých v naší zemi dostatek není, u hybridu vás nic takového trápit nemusí. Elektrická baterka v autě se dobíjí během jízdy. Tedy přesněji řečeno ve chvíli, kdy nemáte nohu na plynu nebo brzdíte. Kontrolka umístěná vedle ukazatele klasického benzínu vám přesně ukazuje, jak jste na tom. A jak to funguje v praxi? Když jsme automobil testovali, nejlépe se baterka dobíjela mimo dálnice, tam jste si opravdu užívali pohled na to, jak auto šetří naši peněženku. Při konstantní rychlosti 130 km/h na D1 při cestě z Prahy do Brna jsme zase přemýšleli o tom, proč se baterka dobíjí minimálně. Pravdou však je, že na dálnici jsme používali tempomat, který tomuto vozítku rozhodně nechybí stejně jako asistent jízdy v pruzích. Pokud rádi cestujete jako my a jezdíte dlouhé trasy (výlety do zahraničí, dovolené), pak se budete při řízení cítit rozhodně lépe a bezpečněji. Při cestě do většího kopce však za normálních okolností rychlost o něco snížíte, kdežto tempomat stále drží udanou rychlost. Je to tedy stejné, jako byste pořádně šlapali na plyn, proto tedy vyšší úbytek zelených okének na ukazateli baterky.

Automobilový rekordman

Rozhodně se vyplatí zmínit, že Kia Niro se zapsala do Guinnesovy knihy rekordů jako nejúspornější vůz s hybridním pohonem. Nejnovější crossover značky Kia dosáhl totiž při přejezdu napříč celými USA z Los Angeles do New Yorku úctyhodné spotřeby pouhých 3,7 l/100 km. K překonání vzdálenosti 5978 km stačilo pouze 4,1 palivové nádrže. Ale abychom nechodili až tak daleko, Niro je už i v české Knize rekordů. Ekologické auto roku 2017 v ČR urazilo téměř 500 kilometrů s průměrnou spotřebou 3,89 l/100 km. Provozní náklady na ujetý kilometr činily pouze 1,20 Kč. Kia Niro je tak neúspornějším hybridem v reálných podmínkách v ČR.

Ekologie v hlavní roli

Nejsou to však jediné rekordy, kterými se Niro pyšní. Loni v anketě Auto roku porazila ostatní zúčastněné jako nejlepší Ekologické auto roku. Hybridní crossover zvítězil v konkurenci dalších 5 modelů, včetně zástupců prémiových značek. Odborná porota ocenila především ekologický přínos modelu a praktičnost hybridní soustavy. Niro vykazuje velmi nízkou hodnotu emisí CO₂ na úrovni pouhých 88 g/km. V překladu do „lidštiny“ to znamená, že tohle auto šetří peněženku svého majitele, ale je také velmi ohleduplné k životnímu prostředí a naší planetě. S přehledem splňuje i náročnou ekologickou normu EURO 6. A co si budeme povídat, standardních ničitelů životního prostředí jezdí po světě miliardy. Buďme tedy rádi, že výrobci začínají brát toto v potaz a vyrábějí auta, která jsou ekologičtější a naši krásnou planetu tolik neničí. Tak proč jim nedat přednost?

Zhodnocení testu

Celkově tak musíme říci, že nás Kia Niro nadchla. Ač zvenku nevypadá jako obřík, uvnitř je spousta volného prostoru, který s dětmi rozhodně oceníte. Do kufru se bez problémů vejde velký nákup, ale i všechny věci, které s sebou vozíte na dovolenou. Jako řidič jsem si užívala tempomat a absolutně kvalitní a dokonalé vestavěné hadsfree. Na obrazovce umístěné ve středu palubní desky můžete sledovat animaci aktuální spotřeby – i to, kolik pohonných hmot stisknutím plynového pedálu právě pouštíte ke spotřebě. Bavil mě i automat, který u svého auta nemám. A po dotazu na děti, co se jim nejvíce na autě líbilo, byl jednoznačně asistent jízdy v pruzích. Protože chápejte „to auto už umí jezdit úplně samo“. Z naší redakce získává Kia velkou jedničku s hvězdičkou a až budu za čas uvažovat o novém rodinném vozítku, tohle auto bude rozhodně favoritem.

Věděli jste, že…?

Kia pomáhá dětem

Již osmým rokem pomáhá společnost KIA MOTORS CZECH spolu s Nadací Naše dítě tam, kde je to nejvíce potřeba. V rámci této spolupráce putuje padesátikoruna z každého prodaného auta na projekty nadace určené především na pomoc rodinám s autistickými dětmi a nyní nově i na děti postižené dětskou mozkovou obrnou. Za uplynulý rok 2017 darovala automobilka Kia Nadaci Naše dítě 461 550 korun, což je nejvíce v osmileté historii spolupráce. Většina prostředků směřovala přímo na pomoc konkrétním rodinám.

 

Monika Poledníková