Počet vydaných knih pro děti rok od roku stoupá. Není jednoduché vybrat tu pravou. Rodiče mají často sklony promítat do výběru knih dětem vlastní čtenářské zkušenosti. Je to pochopitelné, ale je potřeba si uvědomit, že děti dnes baví úplně jiné věci, příběhy v knihách nevyjímaje.  Je dobré už záhy nechat dítě, aby si samo vybralo, co chce číst a jeho hledání spíše usměrňovat či doplňovat.

Kdy by měli rodiče začít děti seznamovat s knihami a četbou 

Rodiče by měli děti zásobovat knihami od útlého věku, vztah ke knihám a čtení se totiž buduje postupně. Předčítejte dětem, děti to milují. Ale pozor, nespoléhejte jen na domácí zásoby. Co se líbilo a fungovalo například u staršího sourozence, nemusí fungovat u mladšího.

Jak vybírat knihy

Vyrazte do knihkupectví společně s dětmi – návštěva obchodu s knihami je pro děti výletem do magického světa příběhů a fantazie. Přestože zrovna nic nechcete koupit, nejlepší tipy na dárky dostanete právě od dítěte samotného přímo v obchodě. Ušetříte si pak spoustu času a lámání si hlavy. Je lepší pomoci dětem zorientovat se v nabídce a navést je na knihy, které by se jim mohly líbit. Výběr je ale vždy lepší pak nechat na samotném dítěti, které si knihu prohlédne a začte se. Do nové knížky pak má mnohem větší chuť a těší se na ní, než když je mu s dobrým úmyslem vnucena.

Máme dětem nabízet knihy, na kterých jsme vyrostli my, jejich rodiče? 

Knihy našeho dětství a mládí byly sice úžasné. Nechme ale děti, ať si i ony najdou ty „svoje“. Svět knih je pestrý, zábavný a vyvíjí se s každou generací. Pokud bude dítě chtít, samo se ke starším nebo náročnějším knihám časem propracuje.

Když kniha přestane dítě bavit

Nenuťte dítě dočíst knihu, která ho přestala bavit. I dospělým se stane, že se spletou a kniha se jim nelíbí. Přístup „dokud nedočteš tuhle, tak novou nedostaneš“ je spolehlivým zabijákem hezkého vztahu ke čtení.

Na podpoře četby dětí je potřeba zapracovat, dokazují to i aktuální čísla. Podle průzkumu zadaného Národní knihovnou ČR v roce 2017 třetina dětí od 10 – 14 let nepřečetla ani jednu knížku měsíčně. Přitom vztah ke knize je nutné budovat již daleko dříve.

Zdroj: https://firma.kanzelsberger.cz/