I když se chia semínka pěstovala již po staletí, oblibě se dočkala teprve v poslední době. Tato malá semínka obsahují spoustu živit vhodných také pro těhotné ženy. Ty v průběhu těhotenství čerpají větší množství živin a měly by jich více přijímat – proto by měly chia semínka zařadit do jídelníčku. Chia semínka nejenže doplní ztracené živiny, ale také poskytují potřebnou energetickou podporu.  Zařadit chia semínka do jídelníčku je velmi snadné a je to vhodné jak pro matku, tak i pro plod.

Co jsou vlastně chia semínka?

Chia semínka pochází z šalvěje hispánské, která je z rodu máty. Mayové, Inkové, Aztékové i domorodí Američané začleňovali semínka této rostliny do svého každodenních jídelníčku, protože věřili, že jedna polévková lžíce jim umožní udržet energii po dobu celých 24 hodin. I v dnešní době jsou chia semínka nejčastěji používána ve střední Americe.

Skvělý zdroj omega 3 mastných kyselin

Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité pro vývoj mozku dítěte. Většina lidí si jako zdroj omega 3 kyselin vybralo ryby, zejména lososa. Obsah rtuti v rybách, ale může být nebezpečný pro těhotné ženy, proto jsou chia semínka skvělou alternativou. Na svou velikost obsahují chia semínka omega 3 mastných kyselin opravdu hodně! Pro ořechy a ostatní semínka je typické, že mají krátkou životnost, právě díky velkému obsahu tuku. To se ale netýká chia semínek, která jsou plné antioxidantů a mohou být tak skladovány až po dobu čtyř let.

Doplnění ztracených živin

Těhotenství je pro tělo velmi náročné. Chia semínka působí jako silný antioxidant, který pomáhá nahradit některé ze ztracených živin. Jsou také bohatá na minerály jako je vápník, fosfor, hořčík, mangan, měď, zinek, železo a niacin.

Zvláště během posledních tří měsíců těhotenství je důležité získat dostatečné množství vápníku pro správný vývoj kostry. Chia semínka obsahují téměř pětinásobek množství vápníku než mléko. Navíc také obsahují bor, což je další klíčový prvek důležitý pro zdraví kostí.

Železo je důležité pro tvorbu červených krvinek, které přenáší kyslík do celého těla. V průběhu těhotenství je železo důležité pro rozvoj krve dítěte a také zvětšení objemu krve matky.

Chia semínka také efektivně působí proti vzniku alergií, angině pectoris, rakovině, srdečním chorobám (např. ischemická choroba srdeční či srdeční infarkt). Dále pak zamezuje vzniku hypertenze, mrtvice a poruchám hormonálních žláz s vnitřní sekrecí. Naopak zvyšuje výkonnost a nabízí antivirové a antioxidační účinky.

Zpomalení absorpci cukru v krvi

Pro těhotenství je riziková vysoká hladina cukru v krvi. Je to spojeno s komplikacemi jako je vysoká porodní hmotnost. Chia semínka při trávení vytváří jakousi gelovou hmotu v žaludku. Ta zpomaluje trávení a udržuje stabilní hladinu cukru v krvi.

Zdroj energie

Kromě toho, že chia semínka zpomalují vstřebávání cukru, také zpomalují proces přeměny cukrů a sacharidů na energii. Toto pomalé spalování v kombinaci s vysokým obsahem bílkovin vede k tomu, že tělo si připraví dlouhodobý zdroj energie.

Začlenění chia semínek do stravy

Chia semínka jsou velice univerzální potravou. Mohou se jíst za syrova, namočené ve vodě nebo naklíčené. Mají nevýraznou oříškovou chuť a jsou skvělým doplňkem do ovesných kaší, do quinoy či na salát. Absorbují až desetinásobek své váhy, takže jsou skvělým způsobem k zahuštění polévek či omáček. Je možné použít je do koktejlů.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli z těchto způsobů, mějte na paměti, že přidání chia semínek do potravy se musí postupně. Důvodem je vysoký obsah vlákniny, je potřeba si zvyknout na zvýšený příjem tekutin. Obecně se považuje 1-2 lžíce chia semínek za doporučenou denní dávku.

Vedlejší účinky chia semínek

Vedlejších účinků při požívání chia semínek je velmi málo. Výzkum prokázal, že je možný vliv chia semínek na rakovinu prostaty (což se těhotných žen samozřejmě netýká). Mastné kyseliny obsažené v chia semíncích mohou zvýšit riziko vzniku rakoviny prostaty, ale na druhou stranu u tohoto výzkumu bylo prokázáno určité zkreslení, takže riziko není příliš velké.

Co se ale už těhotných žen v konzumaci chia semínek týkat může, je výskyt žaludečních potíží, a to právě díky vysokému obsahu vlákniny. Tomuto zamezíme tím, že chia semínka konzumujeme v rozumném množství a začínáme od menších množství. Důležitý je pitný režim a vhodné je také chia semínka namáčet před samotnou konzumací.

Tipy na zajímavé recepty z chia semínek

Snad nejjednodušší úpravou chia semínek je připravit je v nevařené podobě.

Smíchání chia semínek s ovesnou kaší, jogurtem či jinými vlhkými jídly. Tak tohle je opravdu jeden z nejobvyklejších způsobů konzumace syrových chia semínek.

Jednu až dvě lžíce chia semínek jednoduše nasypeme do jogurtu, ovesných vloček či cereálií a necháme je tak 15 minut bobtnat. Poté můžeme přidat ovoce a snídaně je hotová.

Müsli tyčinky s chia semínky

Smícháme chia semínka se šálkem vypeckovaných rozmixovaných datlí, přidáme čtvrt šálku arašídového másla, jeden a půl šálku ovesných vloček, čtvrt šálku medu nebo javorového sirupu a šálek nasekaných oříšků. Vše pořádně rozmícháme a rozprostřeme na plechu vyloženém pečícím papírem. Necháme přes noc v lednici a poté nakrájíme na tyčinky. Místo tyčinek můžeme se směsi tvořit také kuličky, které necháme chladit v lednici.

Čokoládovo-pistáciový chia shake

Smícháme dvě lžíce chia semínek a půl šálku neslazeného mandlového mléka. Necháme je 15 minut bobtnat. Tři banány oloupeme, nakrájíme a dáme je zamrazit do mrazáku. Mezitím si rozmixujeme čtyři datle bez pecek a třetinu šálku neslaných pistácií (pár si jich necháme na ozdobu). Tuto směs rozmixujeme úplně dohladka – co nejvíc to jde, bude to trvat i pět minut. Poté přidáme nabobtnané chia semínka i s mandlovým mlékem, zamražené banány, dvě lžíce kakaového prášku a čtvrt šálku řeckého jogurtu. Rozmixujeme to dohladka a rozdělíme do dvou sklenic. Posypeme nahrubo nasekanými pistáciemi. Pokud je směs příliš hustá, naředíme ji ještě mlékem.

zdroj: www.cajovydychanek.cz