Co znamená vitariánství, jak začít a je vhodné u dětí?

V dnešní hektické době, kdy se neustále potýkáme s přemírou informací nejenom o zdravém stravování, ale také jak si nejlépe udržet zdraví jak naše, tak našich dětí, se můžeme lehce ztratit a cítit se zmateni nebo dokonce přehlceni.

V poslední době se rozmohl trend vitariánaství – také nazýván raw food či živá strava. Vitariánství je u některých přechodem z veganství či vegetariánství a tento trend se začíná rozmáhat nejenom v zahraničí, ale také u nás.

Pojďme si nejprve vysvětlit co vitariánství znamená, zda se jedná o striktní stravovací kult a zda nám tento typ stravování přináší určité výhody a zdravotní benefity.

O tom, že vegetariánství a veganství je zdraví prospěšné, už v dnešní době není pochyby. Tento fakt je potvrzen jak medicínskou, tak vědeckou komunitou.

Co je raw food
Raw food (čti ró fůd) znamená syrová nebo také živá strava.

Vegetariáni jsou lidé, kteří nejedí maso, ale konzumují jiné živočišné produkty.
Vegani – nekonzumují žádné živočišné produkty včetně medu, vajec apod.
Raw foodismus neboli vitariánství je typem stravování, založeném na přijímání tepelně neupravených potravin (z více než 75 %) převážně rostlinného původu, mezi něž patří zelenina, ovoce, ořechy, semena, byliny, naklíčené obilniny, pseudoobilniny, luštěniny, výhonky a mořské řasy. Když se hovoří o tepelně nezpracovaných potravinách, znamená to maximálně sušení do 48stupňů Celsia, ideálně však do 42. Hlavní myšlenkou je konzumace potravin v jejich nejpřirozenějším stavu, tzn. organické (bez ošetření pesticidy a herbicidy), lokální a co nejčerstvější.

Jaké jsou přínosy vitariánství
Přínosem pro zdraví jsou především fytochemikálie, vláknina, rostlinné enzymy, blahodárný zelený chlorofyl a antioxidanty, které živé potraviny obsahují. Všechny zmíněné rostlinné látky vám pak mohou pomoci k následujícímu:

 • Zvýšení energie
 • Snížená doba spánku z cca 8-10 hodin na 6 hodin– platí i u některých dětí
 • Lepší koncentrace
 • Zlepšení kvality kůže, vlasů a nehtů
 • Váhový úbytek
 • Celkové zlepšení zdravotního stavu
 • Zlepšení duševního zdraví

Co vitariáni konzumují

Člověk se může zaleknout a představit si, že vitariáni konzumují jen mrkve, okurky, jablka, banány, bezlepkové obilniny a pseudoobilniny a jejich kuchyně musí být velmi nudná.

Vitariánská kuchyně je nejenom velmi chutná, ale také velmi atraktivní, co se vzhledu jídel týče. Fantazii se meze nekladou. Pokud byste chtěli zkusit vitariánství, začněte pozvolna a postupně tak, aby vaše tělo mělo prostor a čas se adaptovat. Může se dostavit silnější detox organismu, který se projevuje různými způsoby a je opět velmi individuální. Mohou vás postihnout bolesti hlavy, únava a vyrážka na kůži. Tento silnější detox může trvat od několika měsíců až po několik let. Náš organismus se zbavuje nepotřebných látek neustále a tak detoxikační mechanismy jsou mu vlastní, každopádně když tělu dáme prostor, aby se zbavil letitých usazenin, bude vám velmi vděčné a udělá to.
Začněte snídaní, kdy místo klasického chleba s máslem anebo cereálií s mlékem si dopřejte lahodné zelené smoothie, plné léčivého chlorofylu a potřebných makro i mikronutrientů. Tento lahodný koktejl můžete nabídnout také svým dětem od cca 9-10 měsíců.

Výborný je také chia pudink plný bílkovin, smíchaný s mandlovým mlékem, které je zase dobrým zdrojem vápníku.

Mandlové mléko
1 hrnek předem namočených mandlí ve vodě (nejlépe přes noc anebo alespoň 4 hodiny)
4 hrnky filrované vody
1 datel na oslazení

Postup:
Vodu z mandlí sceďte. Mandle vložte do mixéru, přidejte vodu, datel a mixujte ve vysokorychlostním mixéru po dobu 1-2 minuty. Směs sceďte přes pytlík na ořechová mléka anebo můžete použít plenu. Oddělíte takto mandlovou dřeň od bílé tekutiny. Mléko uchovávejte ve skleněné láhvi po dobu 2-3 dní. Dřeň pak můžete zamrazit na výborný raw dezert anebo chleba.

Zelené smoothie
1 hrnek brokolice
1 hrnek mandlového mléka
1 lžíce konopného semínka
2 banány
1/2 ananasu

Postup:
Všechny ingredience vložte do vysokorychlostního a rozmixujte dohladka. Ihned podávejte. Malým dětem do oblíbených hrnečků se slámkou anebo do uzavíratelných skleněných anebo nerezových láhví.

Chia pudink
1/3 hrnku chia semínek
1 1/2 hrnku mandlového mléka
1 lžička vanilkové esence (bez alkoholu)
2-3 zralé banány na oslazení
1 hrnek jakéhokoli lesního ovoce na ozdobu

Postup:
Do větší mísy nasypejte chia semínka a zalijte mandlovým mlékem. Mixujte vidličkou tak, aby směs neobsahovala žádné hrudky. Jakmile chia semínka nabobtnají mléko (po cca 3 minutách), rozmačkejte do směsi banány a přidejte trochu vanilky. Podávejte v misce a ozdobte lesním či jakýmkoli ovocem, které máte rádi.

Je vhodné vitariánství u dětí?
Teď už víme, že nemusíme být striktními 100 % raw vegany abychom začali pociťovat zdravotní přínosy, které tento typ stravování přináší. Jak je to ale u dětí? Po prostudovaní dostupné literatury a studií, které jsou stále velmi omezené k tomuto tématu a po prodiskutování s dalšími odborníky na výživu, osobně nedoporučuji dlouhodobé a striktní raw veganství u malých dětí.

Hlavní, ne však všechny důvody, proč u dětí preferuji 55-80 % vitariánství před striktním 100 % raw veganstvím:

 1. Nejsem velkým zastáncem výživových doplňků, na kterých se v dnešní době velmi profituje. Některé mikronutrienty jsou obsaženy převážně v živočišné stravě, a tudíž při 100 % raw veganismu mohou chybět – konkrétně vitamín B12 a K2.
 2. Vitariánství může být dosti obtížné právě v chladnějších klimatech a mírném pásmu, ve kterém leží Česká republika. Je mnohem přirozenější a jednodušší stravovat se vitariánsky v tropech či subtropech.
 3. Abychom zajistili dětem optimální příjem jak energetický, tak hlavně nutriční, je třeba zkonzumovat mnohem větší množství syrových potravin oproti vařeným, což bývá problémem hlavně u těch nejmenších a později pak u dospívajících. Také u dětí i dospělých s oslabeným trávením je pak syrová strava hůře stravitelná a je ji potřeba tepelně upravit.
 4. Sociálně je tento typ stravování velmi omezující – rodiče a také děti podléhají nejrůznějším tlakům nejenom od své vlastní rodiny, ale především od svého okolí. Člověk by musel žít dosti izolovaně, aby mohl následovat 100 % raw veganství a to především s dětmi. Jiná situace je u dospělých, kteří si vitariánstvím mohou řešit určité zdravotní problémy. V tomto případě velmi doporučuji tento typ stravování dodržovat na určitou dobu.

Proč jsem zastáncem tohoto typu stravování?

Naše celá rodina si tímto způsobem stravování vyléčila alergie, astma, ekzémy a celkově se nám zvýšila energie, chuť do života, zlepšila se pleť, zrak a shodili jsme nadbytečná kila. Tímto způsobem jsme se stravovali přes 4 roky (převážně, když jsme žili v Austrálii, kdy je klima pro tento typ stravování vhodný).

Netvrdím, že vitariánství je vhodné pro každého, jelikož si moc dobře uvědomuji rozlišnosti každého z nás a jednoduše jeden recept na zdraví pro všechny neexistuje.

Mohu však vřele doporučit si tento typ stravování osobně vyzkoušet alespoň po dobu jednoho týdne, nejlépe však 3 měsíců. Sami uvidíte, zda pociťujete na sobě a svém těle změny.

Autor: Mgr. Eva Hájková, MPH, MBA

Zdroj: kniha Hravě o živé stravě