Těhotenství je pro každou ženu období plných změn nejenom fyzických, ale také psychických. Tělo vyživuje nový život a je třeba mu dodat dostatečné makro i mikronutrienty. Deficit železa v tomto krásném období je celkem běžnou záležitostí. Je tedy možné těhotenstvím projít na rostlinné stravě? Veganské anebo dokonce na vitariánské.

Přinášíme vám jednoduché, leč nutričně bohaté pokrmy, kterými vyživíte nejenom sami sebe, ale také vaše miminko, které nosíte pod srdíčkem.

Neplatí, že když je žena těhotná, měla by jíst za dva. Tím si jen můžete zadělat na těhotenský diabetes či zbytečná kila navíc. Nejsou podstatné kalorie, ale nutriční denzita!

Základní pravidla:

  1. Dbejte na dostatečný přísun čisté, filtrované vody. Voda by měla být zbavena chloridu a hlavně pesticidů a reziduí z léků, které se ve vodě běžně nacházejí.
  2. Dostatečný přísun vitaminu D, vápníku, B12, B6, jódu, železa a v neposlední řadě kyseliny listové ve formě folátu. Důležití jsou samozřejmě všechny vitamíny a minerály.
  3. V případě nevolnosti je první pomocí citrónová voda s troškou zázvoru. Pomáhá také raw oříškové máslo jako mandlové či kešu na kousku krekru či voda s troškou raw jablečného octa.
  4. Pokud trpíte zácpou, dbejte na dostatečný příjem tekutin (netřeba se ale do pití vody nutit!), distatečného množství vlákniny především ze zeleniny a pravidelný pohyb.
  5. Konzumujte potraviny jen v bio kvalitě, vyhněte se jakékoli chemie, včetně kosmetických přípravků. Bohatě postačí kokosový olej na mazání těla a bio přírodní šampón.
  6. Po slunění se hned nesprchujte, ať má tělo dostatečný čas na tvorbu vitaminu D. Mýdlem si omývejte jen špinavá chodidla, podpaží, krk a intimní části těla. Takto dopřejete tělu co nejvíce vitaminu D.
  7. Dopřejte si odpočinek a kvalitní spánek.
  8. Pokud jste striktní veganka či raw veganka, nezapomínejte na věrohodný zdroj vit. B12.

Příklad jídelníčku:    

Snídaně  – 3/4 litru zeleného smoothie – BIO kadeřávek nebo špenát, 2 banány, 1/2 hrnku brokolice, hrnek mandlového mléka, 1 lžíce konopného semínka, 1/2 ananasu a hrstka goji berries na železo, které se nejlépe vstřebává ráno. Rozmixovat a ihned podávat. Pokud budete mít ještě hlad – chia pudink.

Svačina – sklenice vody s mořským fytoplanktonem a probiotiky. Zelenina s pestem (mrkev, kedlubna, okurek, řapík. celer). Pesto z bazalky, rukoly s mandlema/kešu, oliv. olejem, tamari, trocha česneku.

Oběd – dýňová hustá polévka s mrkví, řapík. Celerem, špenátem a quinoou. Podávat se slunečnicovými klíčky a lžící lněného oleje na omega-3 NMK.

Svačina – jakákoli zelenina s dipem například z cizrny, červené čočky, řepy apod.

Večeře – Raw tortila wrap ze lněných semínek, cukety či cibule/Nori řasa (bohatá na jód) se zeleninou anebo velký zeleninový salát s kešu dresinkem. Popřípadě zeleninové placky (cuketa, mrkev, batáty) s vejcem a mandlovou moukou.

Pitný režim: během dne pít nejlépe čistou, filtrovanou vodu nebo ze studánky.

Na podporu tvorby mateřského mléka je výborná lucuma.

Recepty najdete v knize Hravě o živé stravě