Jak do našich nejmenších dostat zdraví prospěšný chlorofyl? Saláty nám malé děti konzumovat nebudou, jelikož jejich chrup na tento druh stravy ještě není vyvinutý. Odpovědí mohou tedy být zelené džusy a koktejly známé pod pojmem smoothies.

Nejprve si objasníme rozdíl mezi džusem a smoothie, které se často zaměňují.

Džusy – neobsahují téměř žádnou vlákninu, jelikož ji z ovoce a zeleniny při přípravě džusů v odšťavňovači oddělíme od tekuté složky. Většina živin putuje přímo do krevního oběhu a nezatěžuje tak trávicí trakt (proto jsou džusy tak populární při detoxech organismu). Jelikož ovoce obsahuje přírodní cukr, dbejte při přípravě 100 % džusů na glykemický index hlavně u diabetiků. Jeho hladinu můžete snížit přidáním listové zeleniny nebo brokolice, mrkve či salátové okurky. Nedoporučuji dělat čisté ovocné džusy! Zařazování jednoduchých džusů po lžičkách můžete miminku podávat již od 6 měsíce. Dbejte však na jednoduchost a nekombinujte více druhů ovoce a zeleniny. Prvním ovocno-zeleninovým džusem může být například kombinace jablka s mrkví anebo řapíkatým celerem. Pokud vidíte, že džus miminku nebo dítěti nechutná, přidejte trochu vody, popř. nařeďte v poměru 1:1 (1 díl džusu, 1 díl vody). Můžete podávat v barevných uzavíratelných lahvích, aby děti neviděly barvu džusu, která by je mohla odradit. K džusování se doporučují šnekové, pomalejší odšťavňovače před rychlejšími, centrifugovými. Šnekové odšťavní mnohem více šťávy a efektivně odšťavní také listovou a kořenovou zeleninu.

V zimním období odšťavněte kořen zázvoru a kurkumy (dětem stačí malé množství, řekněme špička malíčku), které napomáhají posilovat imunitní systém a zbavují tělo zánětů. V kombinaci s citrusovými plody jsou džusy velmi chutné. Citrusovým plodům se však vyhněte u dětí mladších 12ti měsíců z důvodu možné alergické reakce.

Smoothies – obsahují vlákninu, která není od tekuté složky při přípravě koktejlů v mixéru oddělena. Smoothie vytvoříte z ovoce, listové zeleniny a malého množství vody, kokosové vody nebo rostlinného mléka či čerstvého džusu. Obecně se nedoporučuje kombinace ovoce a zeleniny, s výjimkou právě listové zeleniny.

Pravidelná konzumace vlákniny má příznivý vliv na trávicí trakt a z tohoto důvodu je pro děti lepší smoothies než džusy.

Co je vláknina a k čemu je prospěšná?

Vlákninu řadíme mezi polysacharidy, plní v našem organismu funkci čistící a udržuje pohyb střev. Jednoduše řečeno, vláknina je nestravitelná část potravy, která prochází našim trávicím traktem. Betaglukany, pektinové látky a hemicelulózy obsažené ve vláknině se vyznačují vázáním vody. Rozeznáváme několik druhů vlákniny, které mají na naše tělo odlišný vliv.

Pravděpodobně znáte rozdělení vlákniny na rozpustnou a nerozpustnou ve vodě.

Rozpustná vláknina je součástí ovoce a zeleniny, ořechů a luštěnin. Váže na sebe tuky a zpomaluje zažívání, což vede k pomalému vylučování krevního cukru do krevního oběhu. Snižuje cholesterol a přispívá k vyrovnání hladiny krevního cukru například u diabetiků. Zlepšuje hydrataci organismu a urychluje vyplavování odpadních látek z těla. Ve střevě upravuje také hladinu pH. Navíc tento typ vlákniny významně napomáhá v prevenci zácpy.

Nerozpustná vláknina je obsažena v obilninách, pseudoobilninách a zrnech a je důležitá například v prevenci hemeroidů a opět již zmíněné zácpy.

Na závěr přinášíme tipy, jak zařadit smoohie do každodenního života vaší rodiny:

  1. Den začínejte zeleným smoothie. Vysvětlete dětem, že zelená smoothies dodá jejich tělu sílu. Smoothie můžete zhruba na dvě hodiny uchovat v lednici, ovšem ideální je jej vypít hned čerstvé, jelikož rychle oxiduje a ztrácí některé živiny.
  2. Pokud máte malé miminko, začněte s méně sladkým ovocno-zeleninovým smoothie od zhruba 6ti měsíců. Bohatě stačí jedna lžička a množství postupně zvyšujte. Stejně postupujte také v případě džusů. Do ukončeného 9 měsíce se doporučuje vyhnout se oblíbeným banánům, které mohou být těžkými na trávení u malých dětí – mohou způsobovat zapáchající stolici a někdy dokonce zahleňovat. Banán můžete nahradit jiným ovocem krémové kozistence jako je například avokádo.

Pokud stále kojíte, pokračujte, je to to nejlepší, co dítěti můžete nabídnout! Světová zdravotnická organizace doporučuje kojení až do dvou let a déle, pokud vyhovuje jak mamince, tak dítěti. Pokud z jakéhokoli důvodu kojit nelze, můžete miminku nabídnout (krom doporučené umělé výživy) kokosovou vodu od půl roku nejlépe z čerstvých mladých kokosů, která je výživově velmi podobná mateřskému mléku. Jelikož je miminko ještě malé a existuje zde riziko alergické reakce na ořechy, nezařazujte v tomto období ořechová mléka (kromě mandlového a kokosového, která se neřadí mezi ořechy a většinou nezpůsobují potravinovou intoleranci ani alergie). Zařadit můžete take malé množství chia semínek, která rozmixujte s mandlovým anebo kokosovým mlékem. Miminku tak dodáte kaši nabitou tolik potřebným vápníkem a bílkovinami.

  1. Aby vám smoothie a džusy nezevšedněly, zařazujte je do vašeho jídelníčku 3-4x týdně, než se opravdu stanou rutinou a celá rodina si zvykne smoothies a džusy konzumovat denně. Aby nedošlo ke ztrátě některých živin (oxidaci), nenechávejte džusy příliš dlouho v lednici.
  2. V létě dětem z džusů a smoothies udělejte zmrzlinu. Jednoduše je zamrazte ve tvořítkách na nanuky. Experimentujte a zjistěte, jaké kombinace má vaše dítě rádo.
  3. Zvýšit nutriční hodnotu můžete přidáním superpotravin jako jsou chia semínka, maca, mladý ječmen, acai, konopné semínko, mořský fytoplankton apod.
  4. Nezapomeňte konzumovat džusy a smoothies společně se svými dětmi. Nezapomínejte, že jim jdete příkladem.

Jednoduché recepty na smoothies a džusy:

První zelené smoothie od 6 měsíce

1 zralé mango

1 lžíce zralého avokáda

1/2 hrnku kadeřávku

1 hrnek vody anebo kokosové vody

Super smoothie od 9 měsíce

2 banány

1 zralá broskev

1 hrnek špenátu nebo čajová lžička spiruliny

1 hrnek vody nebo 1/2 hrnku vody a 1/2 hrnku kokosové vody

Baby love smoothie od 9 měsíce

2 banány

1 hruška

1/2 hrnku kadeřávku

1/2 hrnku vody

1 lžička chia semínek

První džus od 6 měsíce

5 jablek

1 řapíkatý celer

1/3 hrníčku vody anebo kokosové vody

”Krvavá Mary” džus od 9 měsíců

1 červená řepa

1/2 ananasu

3 mrkve

1/4 lžičky lněného oleje na omega-3 nenasycené mastné kyseliny a vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K)

2 jablka

1/2 hrnku vody nebo kokosové vody

Do smoothies můžete také přidat jednotlivě následující superpotraviny: 1 lžička chia semínek, 1 lžička konopného semínka, 1 lžička raw kakaového prášku, 1 lžička prášku maca, 1 lžička lukumy, 1 polévková lžíce lněného semínka.

Autorka článku: Eva Hájková, Specialistka v preventivní medicíně a výživě a autorka knihy Hravě o živé stravě