Lucuma je druhem subtropického ovoce, které má původ v jihoamerických Andách. Prastaré plody, které jsou k vidění na původních indiánských motivech a objevují se i v peruánských legendách v současnosti zažívají své znovuzrození. Díky mimořádnému složení se řadí mezi ty nejžádanější superpotraviny dneška.

Jako výjimečně hodnotnou stravu je přitom uctívali již Inkové, i proto se označuje jako jeden z pokladů Inků, dokonce jako zlatý poklad, protože opravdu zlatou barvou září. Lucumu však s oblibou pojídali a znázorňovali na svých kultovních předmětech už předkové Inků.

Exotickou lucumu si můžeme dopřát i u nás

Lucuma je ovoce, které se k nám dostává výhradně v podobě sušeného prášku. Jde o plody stromu o velikosti avokáda (podélně asi 10 cm). Avokádo připomínají také svým tvarem, který bývá podlouhle oválný až kulatý.

Plody mají hladkou, tmavě zelenou slupku. Ta se během dozrávání mění až do hnědozelené. Slupka zralého plodu bývá naprasklá. Uvnitř lucuma nese 2 – 5 větších semen tmavě hnědé barvy. Dužina je zářivě žlutooranžová. Má nezvykle vláknitou konzistenci a může připomínat až sušený vaječný žloutek. Provází ji pozoruhodná sladká chuť.

Plody se konzumují čerstvé, ale ze stromů padají zpravidla nezralé. Pak se skladují v seně nebo jiném přírodním materiálu, aby dozrály a změkly. Zralé plody je třeba co nejdřív zpracovat, tedy se suší, aby se z nich vyrobila jemná moučka atraktivní zlatožluté barvy. Ta má ještě atraktivnější sladkou chuť s nádechem vanilky, oříšků a javorového sirupu.

Může se pochlubit i atraktivním složením, ve kterém nechybí cenné vitamíny, minerály nebo hodnotné bílkoviny. V podobě moučky – prášku se lucuma využívá nejenom ve své domovině, ale po celém světě. Prášek představuje ten nejšetrnější a nejpřirozenější způsob, jak si exotické ovoce dopřát i v našich končinách.

Pozoruhodné plody stromu Pouteria lucuma

Strom Pouteria lucuma, který dává plody lucumy, dorůstá až do výšky 15 metrů, běžně je však vysoký kolem 10 metrů. Plodí stovky plodů ročně v období jihoamerického léta, tedy od ledna do dubna. Najdeme ho v andských oblastech Peru, Chille a Ekvádoru, ve výšce od 1 000 do 2500 m. n. m. Dodnes zde vytváří přirozené ekotypy. Roste i v Bolívii a na Kostarice.

Z čeho se lucuma skládá
Jedná se o neobyčejné ovoce, které prospívá našemu organismu. V první řadě je lucuma velice bohatá na beta-karoten, který pomáhá posilovat obranyschopnost těla, a vlákninu, která je důležitá pro zpomalení vstupu glukózy do krve. Z minerálních látek je v lucumě taktéž draslík, železo, vápník, hořčík a fosfor. V lucumě však rovněž nechybí ani vitamíny. Důležité jsou především karotenoidy – B2 a B3, které mají vliv na správnou činnost našeho nervového systému. Zároveň příjem lucumy pomáhá zmírňovat deprese.

Účinky ovoce lucuma na lidský organismus
Jak ukazují poslední výsledky vědeckých studí, ovoce lucuma dokáže pomoci s mnoha zdravotními potížemi. Potvrzeny jsou protizánětlivé účinky, zároveň výrazně napomáhá zpomalovat proces stárnutí.

Výhodou lucumy je nízký glykemický index, a proto je velice vhodná pro toho, kdo musí být s příjmem cukru opatrný. Vysoký obsah železa je pro změnu důležitý pro zvýšení hemoglobinu v krvi a tedy i při boji s anémií.

Jak lucumu použít
Vzhledem k tomu, že se ovoce lucuma rychle kazí, tak se nejčastěji zpracovává na prášek. Proces výroby je velice šetrný, neboť sušení ovoce probíhá pod teplotou menší než 45 °C a lucuma prášek tak obsahuje všechny důležité živiny, ale zároveň neztrácí chuť ani specifické aroma. Výhodou je, že lucuma prášek vám na rozdíl od čerstvého ovoce vydrží až dva roky.

Lucuma prášek je možné použít na mnoho způsobů. Navíc vás chuť lucumy jistě překvapí. Připomíná totiž kombinaci sladkých brambor, karamelu a javorového sirupu. I proto je lucuma často využívaná jako přírodní sladidlo pro přípravu nápojů, koktejlů, jogurtů, zmrzliny či dezertů. Díky tomu, že je dobře stravitelná, přidává se někdy i do dětských výživ.

Nežádoucí účinky lucumy
U tohoto bodu vás rádi potěšíme, neboť dosavadní výzkumy zatím nepotvrdily žádné nežádoucí účinky. Lucuma je právě naopak vhodná i pro těhotné a kojící ženy i děti. Prášek lucuma si právem taktéž oblíbili sportovci nebo diabetici, pro které je kvalitním zdrojem důležitých živin.